Ceny poľnohospodárskych výrobkov vzrástli. Hoci zemiaky boli lacnejšie, olej a obilniny išli hore

Čaká nás ďalšie zdražovanie potravín?
Obilie, žatva, obilniny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny poľnohospodárskych výrobkov rástli v apríli medziročne o 8,5 %, informoval Štatistický úrad SR. Pod tento vývoj sa podpísalo najmä zvýšenie cien rastlinných produktov, ktoré vzrástli o 9,9 %. Výraznejší rast bol aj pri živočíšnych výrobkoch, ktorých ceny stúpli o 7,7 %.

Najvýraznejšie zdraželi napríklad slnečnicové a repkové semená, ale aj vajcia a pšenica,“ komentoval analytik finančných trhov XTB Marek Nemky.

Ceny rastlinných a živočíšnych výrobkov

Spomedzi rastlinných výrobkov dvojciferný rast nad 15 % teda evidovali naďalej obilniny, strukoviny a tiež olejnaté semená a plody. Naopak, medziročný pokles opäť zaznamenali zemiaky o 3,4 %, rastliny používané na výrobu cukru o 4,4 % a zelenina o 8,7 %.

V rámci živočíšnych výrobkov sa opäť zvýšila cena jatočného hovädzieho dobytka vrátane teliat, a to o 3,5 %. Dynamickejší rast zotrval pri slepačích vajciach o 22,4 % a kravskom surovom mlieku o 10,8 % a aj pri jatočných ovciach a jahňatách o 16 %. Medziročne klesli ceny jatočných ošípaných a jatočnej hydiny. Výrazný pokles oproti aprílu minulého roka zaznamenala vlna ovčia surová v pote, a to o 39,4 %.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predstihový indikátor

Tieto ceny predstavujú podľa Nemkyho dôležitý vstup do výroby potravín a často naznačujú, akým smerom sa budú vyvíjať aj konečné spotrebiteľské ceny. „Hoci nie všetky vstupy výrazne zdraželi, napríklad ceny energií zostali stabilnejšie, poľnohospodárske ceny často fungujú ako predstihový indikátor, ktorý môže napovedať o budúcom vývoji cien potravín v maloobchode,“ konštatuje analytik.

Keďže aktuálne bol výraznejší medziročný rast cien poľnohospodárskych výrobkov, je možné podľa Nemkyho očakávať aj zrýchlenie rastu koncových cien potravín. Treba však podľa neho zdôrazniť, že sa momentálne porovnávame s nižšou cenovou úrovňou z minulého roka.

Ak sa pozrieme napríklad na údaje z apríla 2023, ceny poľnohospodárskych výrobkov boli vtedy všeobecne vyššie ako dnes, pričom sa index nachádzal na úrovni 147,8, zatiaľ čo v minulom roku bol na úrovni 132,7 a v súčasnosti ho vidíme na úrovni 144,“ dodal Nemky.

Viac k osobe: Marek Nemky
Firmy a inštitúcie: Štatistický úrad Slovenskej republikyXTB

Ďalšie k téme

Odporúčané