Ceny pšenice zaznamenali výrazný nárast, dôvodom je nepriaznivé počasie u dvoch kľúčových producentov

Na burzách rastie aj cena kukurice.
Pšenica, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny pšenice na svetových trhoch zaznamenali výrazný nárast. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik finančných trhov XTB Marek Nemky, dôvodom sú nepriaznivé poveternostné podmienky u dvoch kľúčových producentov, v Rusku a v Číne.

Na burze CBOT vzrástli futures kontrakty na pšenicu o viac než 3 %, čo odráža obavy z poklesu globálnej ponuky. Rastie aj cena kukurice o 1,5 % kvôli suchu v Číne, ktorá patrí k najväčším producentom komodity na svete,“ dodal Nemky.

Stav ozimnej pšenice

V Rusku zasiahli jarné mrazy dôležité poľnohospodárske oblasti, ako je Rostovská oblasť, kde bol vyhlásený stav poľnohospodárskej núdze kvôli poškodeniu ozimnej pšenice. Zároveň Čína čelí rastúcim teplotám a suchu, čo môže negatívne ovplyvniť kvalitu a výnosy úrody.

V USA sa stav ozimnej pšenice podľa Nemkyho zhoršuje, pričom len 23 % porastov je hodnotených ako dobré alebo výborné. Slabý dolár navyše podporuje rast cien komodít denominovaných v dolároch.

Cena pšenice však rastie aj na európskom trhu približne rovnakým tempom, teda o 3 %. Stále sa však od začiatku roka obchoduje o 12 % nižšie,“ doplnil Nemky.

Predajné ceny

Analytici spoločnosti IKON Commodities uvádzajú, že americkí farmári budú tento rok pravdepodobne „selektívni“ pri nastavovaní predajných cien. Klesajúce ceny futures v posledných týždňoch podnietili aktívny dopyt. Veľkí špekulanti, vrátane hedžových fondov, si vybudovali výrazné krátke pozície v pšeničných futures, čo môže viesť k tzv. short-squeeze, teda vytlačeniu takýchto špekulatívnych obchodníkov. „To môže zvýšiť volatilitu a výrazne navýšiť cenu v prípade ďalších negatívnych správ,“ upozornil Nemky.

Rusko je dlhodobo najväčším svetovým exportérom pšenice. V sezóne 2024/2025 (júl – jún) Rusko vyvezie približne 43,5 mil. ton pšenice, čo predstavuje približne 21,5 % svetového trhu podľa dát z USDA. V nasledujúcom roku 2025/26 by mal vývoz dosiahnuť hodnoty 45 mil. ton pšenice, teda približne 21 % svetového exportu.

Najväčší producent aj spotrebiteľ

Čína patrí medzi najväčších producentov kukurice na svete, pričom až 24 % celosvetovej produkcie pochádza práve z tejto krajiny (rok 2024). Zároveň je však aj najväčším svetovým spotrebiteľom kukurice, a jej domáca produkcia často nedokáže pokryť vysoký dopyt.

„Vývoj počasia a úrody v Číne má preto výrazný vplyv na globálnu cenu tejto komodity. V dôsledku pretrvávajúceho sucha v krajine zaznamenali ceny kukurice nárast približne o 1,5 %,“ konštatoval Nemky.

Viac k osobe: Marek Nemky
Firmy a inštitúcie: XTB

Ďalšie k téme

Odporúčané