Českí veterinári zakázali chov hydiny pod holým nebom, pribúdajú prípady vtáčej chrípky

Sliepky, hydina
Foto: ilustračné, Getty Images

Česká Štátna veterinárna správa od utorka zakázala chov hydiny pod holým nebom pre nárast prípadov ohnísk vtáčej chrípky H5N1.

Hrozí vysoká pokuta

Výnimku majú iba chovatelia bežcov a holubov, hoci aj oni musia ako ostatní chovatelia podávať vodu a krmivo chovaným vtákom vo vnútri hospodárskej budovy alebo pod prístreškom, ktorý zabráni kontaminácii od voľne žijúcich vtákov. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Za nedodržanie mimoriadnych opatrení hrozí vysoká pokuta. V prípade podnikajúcich a právnických osôb až dva milióny korún, u fyzických osôb do 100-tisíc korún.

Subtyp nebezpečný aj pre človeka

Od konca septembra v Českej republike potvrdili už päť nových ohnísk vtáčej chrípky v chovoch hydiny. Nákazu tiež potvrdili u niekoľkých uhynutých voľne žijúcich vodných vtákov na rôznych miestach republiky. Výrazný nárast počtu nových ohnísk vtáčej chrípky u voľne žijúcich aj chovaných vtákov je v celej Európe, pripomína TN.cz.

Nebezpečenstvo zavlečenia nákazy do chovov sa vždy výrazne zvyšuje v súvislosti s migráciou voľne žijúcich vtákov. Na rozdiel od začiatku roku 2021, keď bol potvrdzovaný najmä subtyp H5N8, je teraz dominantný cirkulujúci subtyp v Európe subtyp H5N1, ktorý môže byť nebezpečný i pre človeka,“ vyjadril sa hovorca veterinárnej správy Petr Vorlíček.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom