Cestovnému ruchu sa vo Vysokých Tatrách mimoriadne darilo, zahraničných návštevníkov stále viac pribúda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vysoké Tatry
Foto: ilustračné, Tatranský národný park, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Prvý polrok tohto roka bol pre cestovný ruch vo Vysokých Tatrách úspešný a takmer atakoval rok 2019. Kým počet Slovákov v rámci návštevnosti mierne poklesol, návštevníkov zo zahraničia pribudlo.

Rekordný bol nárast Poliakov, a to o 20 percent. Informovala o tom v stredu výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková. Celkový výsledok za leto bude známy až o niekoľko týždňov.

Medziročne narástla aj návštevnosť maďarských turistov, a to o tri percentá. Českí turisti pobudli vo Vysokých Tatrách v približne rovnakom počte ako minulý rok, celkovo zatiaľ vedie rok 2019.

Návštevníci z Rumunska a Británie

„Stále viac objavujú Vysoké Tatry návštevníci z Rumunska, oproti minulému roku je ich nárast deväť percent a z dlhodobého pohľadu dokonca až 12 percent. Ďalšou dobrou správou je aj pribúdanie Britov v štatistikách. Oproti predošlej zime je ich nárast návštevnosti takmer o 20 percent,“ priblížila Blašková.

Zároveň dodala, že Rumuni i Briti tvoria v počte prenocovaní priemer viac ako tri noci, teda prichádzajú na dlhšie ako turisti z okolitých krajín. Do Vysokých Tatier si opäť nachádzajú cestu aj turisti z Pobaltia, najviac ich je z Litvy, druhá priečka patrí Lotyšom a posledná Estóncom.

Rastúca návštevnosť zahraničných hostí

„Takisto však patria ku klientele, ktorá v našich horách zotrvá priemerne viac ako tri noci. Oproti klesajúcemu počtu prenocovaní u domácich návštevníkov je to vynikajúci trend,“ skonštatovala výkonná riaditeľka tatranskej OOCR.

Aj vzhľadom na uplynulý polrok môžu podľa Blaškovej ďalšie investície do propagácie a marketingu v nasledujúcich obdobiach preukázateľne priniesť rastúcu návštevnosť zahraničných hostí.

„Zdôrazňujeme tak potrebu podpory incomingu, teda príjazdového cestovného ruchu,“ dodala. Vysoké Tatry chcú ako medzinárodnú destináciu z dlhodobého hľadiska prezentovať aj v ďalších krajinách, ako je napríklad Nemecko, Holandsko, Belgicko či Škandinávia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Vysoké Tatry