Chovatelia ošípaných žiadajú aktívnejšiu ochranu hraníc pred africkým morom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pigs 480250_1280.jpg
Pixabay.com

Vírus AMO podľa hovorkyne Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jany Holéciovej ohrozuje Slovensko zo všetkých strán.

Slovensko si naďalej zachováva status čistej krajiny v súvislosti so zavlečením nebezpečnej nákazy afrického moru ošípaných (AMO), no aj napriek tomu domáci chovatelia ošípaných hovoria, že štát nepristupuje k ochrane hraníc a vnútorného územia krajiny dostatočne aktívne. Informovala o tom hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová. Podľa nej sa chovatelia obávajú, že je otázkou dní, respektíve týždňov, kým sa ochorenie dostane aj na Slovensko. Zavlečenie nákazy AMO by pritom malo pre chovy ošípaných likvidačné následky v podobe utrácania zvierat a obrovských finančných strát.

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Lučenci Rastislav Slocík, ktorý je aj chovateľom ošípaných uviedol, že chovateľov súčasná situácia enormne trápi. „Na Slovensku nie je dostatočne riešená problematika afrického moru ošípaných. Chovatelia ošípaných požadujú znižovanie stavov premnoženej diviačej zveri, ktorá je zdrojom nákazy. Ministerstvo pôdohospodárstva síce vydalo povolenie na celoročný mimoriadny odlov bez rozdielu pohlavia či veku. Poľovníci ho však v praxi nerešpektujú a nerealizujú ho. Štát by mal preto vytvoriť tlak na poľovníkov, aby intenzívnejšie lovili túto zver,“ povedal Rastislav Slocík.

Chovatelia ošípaných podľa Slocíka pozorne sledujú aj vývoj situácie v susednom Maďarsku, pretože väčšina slovenskej produkcie sa vyváža práve na maďarský trh. Pokiaľ by v tejto krajine prepukla nákaza, naši chovatelia stratia podstatnú časť odbytu živých zvierat a bravčového mäsa zo Slovenska. „Chovatelia ošípaných požadujú, aby štát v spolupráci s chovateľmi, spracovateľmi a bitúnkami dostatočne včas vypracoval krízový plán v prípade objavenia nákazy v Maďarsku. Plán by mal presne stanoviť, ako by mal vyzerať odbyt ošípaných mimo maďarský trh,“ doplnil Rastislav Slocík.

Vírus sa približuje k Slovensku

Vírus AMO podľa Holéciovej ohrozuje Slovensko zo všetkých strán. Nákaza sa šíri v Českej republike, Poľsku, Rumunsku, Estónsku, Litve, Lotyšsku. V Česku je situácia taká vážna, že stavy diviačej zveri dokonca musia znižovať policajní ostreľovači. Vírus pritom zaznamenali iba 20 kilometrov od našich hraníc. „Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora opätovne žiada od kompetentných – Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, rezortných inštitúcií a poľovníckych združení dôraznejšie riešenie afrického moru ošípaných. Ochrana hraníc a vnútorného trhu pred mimoriadne nebezpečnou nákazou je v dobe, keď je sebestačnosť v produkcii bravčového mäsa na žalostnej úrovni 40 %, otázkou prežitia celého odvetvia chovu ošípaných na Slovensku,“ dodáva hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať