Domáci chovatelia, ktorí sú v okruhu troch kilometrov od ohniska nákazy slintačky a krívačky na farme v Malej Lúči, žijú v neistote. Stále dúfajú, že ich zdravé zvieratá nebudú zabité a že opatrenia sa budú prijímať podľa vývoja situácie. Informuje TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk.
„Vieme len, že odišli do Plaveckého Štvrtku, a potom nevieme, či prídu k nám usmrtiť zvieratá. Testy máme negatívne,“ uviedla pre televíziu dcéra chovateľa z obce Veľká Lúč Kinga Cséri. Jej otec chová dobytok už 25 rokov a aktuálne má 60 býkov a 35 ošípaných.
Urobil si osobnú karanténu
Zvieratá sa rozhodol oddeliť balmi slamy, viackrát denne dezinfikuje a tiež obmedzil kontakt s inými osobami. Nikoho tiež nevpúšťa do dvora. „Nejdem von, urobil som tu osobnú karanténu, ešte neviem, čo bude ďalej, keď prídu vojaci napríklad, čo mám robiť,“ povedal chovateľ Balász Csémi.
Nebezpečenstvo podľa Takáča neutícha, v Maďarsku pri slovenských hraniciach potvrdili ďalšie ohniská slintačky a krívačky - VIDEO
Viacerí chovatelia preto dúfajú, že sa im zvieratá podarí zachrániť, nakoľko majú v dedine negatívne testy. Rovnaký výsledok testu je aj na družstve Veľká Lúč, kde chovajú približne 200 kusov býkov a kráv.
„Spravíme všetko, aby sme zvýšili šancu na záchranu. Napriek tomu sú presvedčení, že my nemáme možnosť, aby sme obišli to šírenie,“ pokračuje v rozprávaní dcéra chovateľa. Dodáva však:„Už sme psychicky aj fyzicky vyčerpaní.“
Ministerstvo zatiaľ neeviduje nákazu
Ministerstvo pôdohospodárstva vykonáva testovanie a zatiaľ neeviduje v domácich chovoch nákazu. Hovorkyňa ministerstva Veronika Daničová uviedla, že ďalší postup je vždy v súlade s platnými opatreniami. Tie prijíma hlavný veterinárny lekár SR.
Slintačka a krívačka si vyžiadala ďalšie opatrenia, lesy na Záhorí sú pre verejnosť uzavreté
„Likvidácia chovov v ohnisku nákazy a trojkilometrovom okruhu je kľúčová z hľadiska rýchlej eliminácie šírenia vírusu slintačky a krívačky,“ doplnila Daničová.