Chovatelia sa pripravujú na testovanie, v prípade pozitívnych zamestnancov chystajú záložné tímy

Jednou z možností ako nahradiť výpadok zamestnancov je aj to, že ľudia v poľnohospodárskych podnikoch prestanú čerpať dovolenky a nastúpia do práce skôr.
Mlieko, kravy, dojenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Chovatelia v súčasnosti pripravujú záložné tímy ľudí, ktorí nastúpia do služieb v prípade výpadku väčšieho množstva ich pozitívne testovaných kolegov. Živočíšna výroba je totiž podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) špeciálnou kapitolou v rámci príprav na možné komplikácie, ktoré môžu nastať po celoplošnom testovaní na koronavírus.

Jednou z možností je aj povolanie dôchodcov, bývalých poľnohospodárov, no alternatív je viac. Konštatovala to v stredu hovorkyňa SSPK Jana Holéciová.

V zálohe majú dôchodcov

„Zamestnanci, ktorí zo živočíšnej výroby za posledné dva – tri roky odišli do dôchodku, sú vhodnou alternatívou. V týchto dňoch ich kontaktujeme a sú ochotní byť v pohotovosti, ak by sme ich nutne potrebovali. Uzatvoríme s nimi dohody o vykonaní práce a v prípade, že nám po testovaní vypadne väčšie množstvo ľudí, tak sú aktívni dôchodcovia okamžite pripravení nastúpiť do živočíšnej výroby,“ uviedol predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Ďalšou možnosťou je to, že ľudia v poľnohospodárskych podnikoch prestanú čerpať dovolenky a nastúpia do práce.

„V tomto prípade by sme do budúcnosti privítali aj zmenu zákonníka práce, po ktorej už dlhodobo voláme. Ukazuje sa, že práve v krízových situáciách potrebujeme robiť nad rámec momentálnych zákonných možností. Množstvo odpracovaných hodín je nutné v niektorých kritických situáciách navýšiť,“ dodal Alexander Pastorek.

Zvažujú aj zberačov

Poslednou alternatívou je, že k zvieratám nastúpia ľudia, ktorí momentálne pracujú v rastlinnej výrobe, zbierajú jesenné plodiny a zakladajú budúcoročnú úrodu. Dvojtýždňové pribrzdenie prác na poliach by totiž podľa poľnohospodárov bolo menej dramatické, ako nechať zvieratá napospas osudu.

„Solidarita poľnohospodárov a potravinárov, ktorá sa v týchto dňoch opäť naplno prejavuje, dáva pozitívny signál samotným spotrebiteľom, že výrobcovia robia maximum pre zabezpečenie plynulej výroby potravín,“ uzavrela hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Viac k osobe: Alexander PastorekJana Holéciová
Firmy a inštitúcie: SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraSZPM Slovenský zväz prvovýrobcov mlieka

Odporúčané