Chovateľov likviduje nedostatok krmív a zdražovanie, štát žiadajú o okamžitú pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chov prasiat
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Od roku 2020 nastal mimoriadny nárast cien kŕmnych komponentov, ako pšenice, jačmeňa či kukurice kŕmnej. Na tlačovej besede na to upozornil predseda predstavenstva Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností Marian Uhrík.

Prvé zvyšovanie podľa neho nastalo v dôsledku pandémie a postkovidového obdobia a druhý nárast cien prišiel spolu s konfliktom na Ukrajine.

Rast cien energií a pohonných hmôt

Tým, že ceny stále rastú, je podľa Uhríka potrebné rozmýšľať nielen nad obdobím predaja, ale aj sledovať, kedy sú ceny na vrchole.

Upozornil na to, že ceny energií sa výrazne zvyšujú, krmivári potrebujú nielen veľké množstvo energií na chod, ale aj dostatok financií na zaplatenie pohonných hmôt.

Chovatelia museli podľa neho zaplatiť o 20 miliónov eur viac za kŕmne zmesi. Súčasný stav na poliach hovorí, že chovatelia dojníc budú mať málo potravy a budú musieť bojovať o každú tonu kukurice. Podľa Uhríka je pomoc štátu v súčasnej situácii nevyhnutná.

Chovy znižujú svoje stavy

Stav hospodárskych zvierat od roku 2016 podľa zväzu výrazne klesol, a to najmä na počte prasníc. Znížil sa aj počet dojníc či hydiny.

Na území Slovenska je podľa Uhríka nízka konkurencieschopnosť chovateľov, nastala podkapitalizácia, nedostatok finančných prostriedkov a nedostačujúca podpora štátu. Každý cenový výkyv, ako sú náklady na výrobu mäsa či vajec, ohrozuje chovateľov, dokonca sa zatvárajú chovy.

„Minulý rok sa vykonali analýzy, ktoré hovoria, že nie je problém len s malou obsadenosťou zvierat, ale aj v štruktúre, chýba nám moderný priemysel. Revitalizácia chovu bude dlhodobý proces,“ vyhlásil Uhrík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia