Chránené územie Sysľovské polia je opäť prístupné, návštevníci sa však musia držať novej turistickej trasy

Sysľovské polia
CHVÚ Sysľovské polia. Foto: ilustračné, FB SOS/BirdLife Slovensko www.facebook.com

Trojhraničie Slovenska, Rakúska a Maďarska v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia je pre návštevníkov opäť prístupné po novovyznačenej turistickej trase.

Podľa envirorezortu ide o citlivé územie, kde našli útočište dva najviac ohrozené plaché vtáčie druhy na Slovensku – drop a sokol kobcovitý. V tlačovej správe o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR).

Lokalita nebola až doteraz prístupná

Návštevníkom sa odporúča, aby sa v lokalite zdržiavali len vyznačeného chodníka. Lokalita bola doteraz návštevníkom neprístupná, lebo krátky úsek trasy vedený ponad diaľnicu v Maďarsku bol v rámci protipandemických opatrení uzavretý.

„Kvôli tomuto sprísneniu sa však zo slovenskej strany turisti nemohli legálne dostať na vyhľadávanú a atraktívnu lokalitu, kde sa spájajú hranice troch štátov,“ uvádza envirorezort.

Obchádzková trasa je už vyznačená

Ten spolu so Štátnou ochranou prírody SR, Slovenskou ornitologickou spoločnosťou, Ochranou dravcov na Slovensku a Klubom slovenských turistov vyvinul iniciatívu na nájdenie obchádzkovej trasy. Tá by viedla len slovenským územím a zároveň by nerušila vzácne druhy.

„Trasa sa našla, Klub slovenských turistov ju vyznačil minulý týždeň a od 17. novembra je tento významný bod, kedysi neprístupný ako súčasť železnej opony, opäť dostupný po novootvorenom turistickom chodníku,“ uviedlo MŽP SR.

Aktuálne sa v území vyskytuje 399 dropov, teda dve tretiny všetkých dropov z Rakúska, Slovenska a západného Maďarska, pár desiatok aj v bezprostrednej blízkosti turistickej trasy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KST Klub slovenských turistovMŽP Ministerstvo životného prostredia SROchrana dravcov na SlovenskuŠOP Štátna ochrana prírodySOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko