Členské krajiny EÚ sa dohodli na prísnejších klimatických pravidlách

Európska únia, vlajka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Členské krajiny Európskej únie (EÚ) dosiahli dohodu o prísnejších klimatických pravidlách, ktoré na nulu eliminujú emisie uhlíka novými autami do roku 2035. Náročné rokovania sa skončili v stredu skoro ráno.

Redukcia skleníkových vplyvov

Ministri životného prostredia členských štátov EÚ sa zhodli na návrhu legislatívy, ktorej cieľom bude redukcia skleníkových plynov v únii do roku 2030 o najmenej 55 percent v porovnaní s rokom 1990.

Pôvodný cieľ rátal s ich znížením o 40 percent. V prípade nových osobných áut a dodávkových vozidiel sa majú emisie oxidu uhličitého do roku 2035 zredukovať úplne.

Klimatická neutralita

Fakticky to bude znamenať zákaz predaja áut s benzínovými a naftovými motormi na trhu EÚ. „Rozhodnutie Rady o balíku legislatívnych návrhov Fitfor55 je veľkým krokom smerom k splneniu Zelenej dohody Európskej únie,“ povedal výkonný podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans po skončení zasadania ministrov životného prostredia.

Dohoda o piatich legislatívnych návrhoch, ktoré Európska komisia predložila vlani, otvára cestu pre záverečné vyjednávania s Európskym parlamentom.  Europoslanci podporujú ambiciózne ciele. Konečné schválenie legislatívneho balíka si však teraz bude vyžadovať, aby parlament vyriešil rozdielne názory s vládami členských krajín v otázke rôznych detailov.

Celkovým cieľom Európskej únie je smerovať k dosiahnutiu klimatickej neutrality do roku 2050 a podnietiť iných veľkých znečisťovateľov, vrátane USA a Číny, aby nasledovali jej príklad.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frans Timmermans
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia