Čo robiť, keď stretnete medveďa? Inšpekcia spustila novú sériu vzdelávacích aktivít

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medved, les
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) odštartovala sériu vzdelávacích aktivít, ktoré majú pomôcť predísť stretu človeka s medveďom.

Projekt uskutočňuje v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR (ŠOP SR) a organizáciou zodpovednosti výrobcov Natur-Pack. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa SIŽP Tamara Lesná.

Dôvodom sú odpadové nádoby

Kontroly SIŽP opakovane preukazujú, že za zvýšeným výskytom medveďov v blízkosti ľudí sú nedostatočne zabezpečené kontajnerové stojiská. Problém pritom nepredstavujú iba nádoby na zmesové komunálne odpady a bioodpady, ale aj plastový a kovový odpad.

Týmto dvom zložkám odpadov sa doteraz nevenovala pozornosť, kontroly SIŽP však ukázali, že patria medzi vysoko rizikové. Často totiž obsahujú nedojedené zvyšky aromatických potravín či nápojov, ktoré lákajú medvede.

Oslovenie prostredníctvom listu

Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo sa preto rozhodol konať. V polovici júla listom oslovil všetky organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) v lokalitách, kde sa vyskytuje medveď hnedý.

Cieľom listu bolo apelovať na organizácie, aby sa hlbšie venovali problematike zabezpečenia kontajnerov a začali spolupracovať na edukačnej činnosti pre obyvateľov.

Vzdelávanie na Youtube

Organizácie zodpovednosti výrobcov zo zákona zodpovedajú nielen za zabezpečenie zberu triedených zložiek odpadu, ale majú aj povinnosť vzdelávať obyvateľov v oblasti triedeného zberu odpadu.

Organizácie tak v pondelok 23. augusta začali so sériou vzdelávacích aktivít. Na youtubovom kanáli Natur-Packu budú môcť ľudia sledovať videá o správnom triedení a zabezpečení odpadu v rámci seriálu Správna trefa. SIŽP oznámila, že v septembri odštartuje spoluprácu s ďalšou OZV, ktorou bude Envi-Pak.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján JenčoTamara Lesná
Firmy a inštitúcie SIŽP Slovenská inšpekcia životného prostrediaŠOP Štátna ochrana prírody