Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) vyzýva verejnosť na vyššiu opatrnosť v lesnom teréne pre začínajúcu medvediu ruju. Toto obdobie začína druhou polovicou apríla a trvá do konca júla. Medvedie samce v tomto čase intenzívne vyhľadávajú rujné medvedice. Ich aktivita počas dňa stúpa, a preto sa počas ruje zvyšuje pravdepodobnosť stretu s človekom. Informovala o tom v tlačovej správe zo ŠOP SR Kristína Bocková.
Samci mláďatá bežne napádajú
Samec medveďa hnedého samec nasleduje medvedicu, pri ktorej niekedy zostáva aj viac ako tri týždne. Samicu sprevádzajú, bránia ju pred inými samcami a dokonca aj pred človekom. Medvedia ruja je veľmi stresujúca pre vodiace samice, ktoré chránia svoje mláďatá.
Medveď je v lese doma a niektoré medializované prípady podľa ochranárov zbytočne šíria strach a paniku
Samci mláďatá bežne napádajú, zabijú s cieľom dostať medvedicu opäť do ruje. Preto vodiace medvedice častokrát dočasne opúšťajú svoje domovské okrsky a bezpečie hľadávajú na nových územiach bez dospelých samcov. V prípade stretu človeka, medvedica varovným fučaním upozorní medvieďatá, aby sa schovali.
Medveď môže urobiť „výpad“
Človek sa môže dostať medzi mláďatá a matku do kontaktnej vzdialenosti, vtedy môže dôjsť k samotnému útoku. „Je to štatisticky najčastejšia príčina útoku medveďa na človeka. V drvivej väčšine prípadov nás však medvedica zaregistruje skôr a ku kontaktu vôbec nedôjde,“ upresnila Bocková.
Medveď v sebaobrane môže urobiť tzv. výpad, teda varovanie, aby sa človek vzdialil. To môže človek pochopiť ako útok. „V prípade útoku je potrebné ľahnúť si na zem, kryť si rukami krk, hlavu a počkať, kým útok nepominie a medvede sa nevzdialia. Aktívna obrana napadnutého počas útoku len zhorší situáciu,“ radí ŠOP SR.