Čo sa stalo s odpadom z testovania proti koronavírusu? Ministerstvo obrany ho už bezpečne zlikvidovalo

COVID 19: Testovanie v Košiciach
Foto: Ilustračné, SITA/Marek Lukáč.

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku v priebehu uplynulého týždňa ukončila proces likvidácie odpadu, ktorý vznikol testovaním obyvateľstva na ochorenie COVID-19 v rámci operácie Spoločná zodpovednosť. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Uskladnený bol vo vojenskom objekte

Odpad bol až do likvidácie podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia SR uskladnený vo vojenskom objekte Mokraď – Jamník (okres Liptovský Mikuláš).

Viac o téme: Koronavírus

„Po celý čas bol uskladnený s maximálnym dôrazom na bezpečnosť a dodržanie všetkých požiadaviek na zhromažďovanie nebezpečného odpadu spôsobom, ktorý nijako neohrozoval obyvateľov ani životné prostredie,“ ubezpečil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Spustili verejnú súťaž

Súhlas na zhromaždenie nebezpečného odpadu v danej lokalite udelil Okresný úrad Liptovský Mikuláš 22. decembra 2020 na obdobie piatich rokov. Vojenská nemocnica v Ružomberku v nadväznosti na to spustila verejnú súťaž s cieľom zazmluvniť spaľovňu na likvidáciu odpadu.

„Súťaž však následne, vzhľadom na udelenie výnimky zo strany Ministerstva životného prostredia SR z 25. februára 2021 zrušila. Vo výnimke totiž rezort životného prostredia poveril likvidáciou odpadu z celoplošného testovania dve spaľovne na Slovensku,“ uvádza MO SR.

Likvidáciu odpadu nakoniec vykonávala spoločnosť KOSIT a.s. Košice, ktorá v novej súťaži Vojenskej nemocnice v Ružomberku uspela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie KOSITMO Ministerstvo obrany SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRÚVN Ružomberok Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok