Cukrovej repy bude menej než zvyčajne, sebestačnosť Slovenska v produkcii cukru tak klesne pod 100 percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cukrová repa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Cukrovej repy bude menej než zvyčajne. „Príčinou nižších úrod cukrovej repy je počasie. Práve extrémne sucho v období vegetácie zhoršilo rast repy. Keďže priaznivé počasie pre jej rast a tvorbu cukru bolo najmä na prelome augusta a septembra, rozhodli sme sa s cukrovarmi tohtoročný zber repy oddialiť o pár dní, aby repa ešte mohla nabrať na cukornatosti a hmotnosti,“ vysvetlil predseda Zväzu pestovateľov cukrovej repy Slovenska Róbert Kovács.

Sebestačnosť klesne pod sto percent

Sebestačnosť v produkcii cukru Slovensku po dlhom čase klesne pod 100 %. Ako ďalej uviedol predseda Slovenského cukrovarníckeho spolku a predseda predstavenstva cukrovaru v Trenčianskej Teplej – Považský cukor Michal Abelovič, odhadujú, že pre sucho bude tohtoročná výroba okolo 150-tisíc ton cukru, čo predstavuje sebestačnosť na úrovni okolo 90 %.

„Napriek tomu neočakávame výpadky v zásobovaní s cukrom, ako to vidíme v niektorých okolitých krajinách. Vnímame to ako pozitívnu správu pre spotrebiteľov, keďže nedostatku slovenského cukru sa báť nemusia,“ povedal Abelovič.

Milióny do štátneho rozpočtu

Na pestovanie repy a jej spracovanie do podoby bielych kryštálikov je napojených viac ako 3 000 pracovných miest najmä vo vidieckych oblastiach. Sektor pestovania repy a produkcie cukru prináša pre štátny rozpočet Slovenska každoročne podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) okolo 42 mil. eur a každé jedno euro v podobe podpôr sa štvornásobne vracia do štátneho rozpočtu.

Práve preto je teraz podľa komory kľúčové, aby sa aj v čase energetickej krízy podarilo zachovať nepretržitú produkciu cukru. Cukrovarnícky priemysel je totiž v rámci potravinárskeho priemyslu najvýznamnejším odberateľom zemného plynu.

Chránený odberateľ energií

„Vítame, že cukrovarnícky priemysel bol zaradený na zoznam chránených odberateľov energií, ak sa vyhlási stav núdze. Môžeme si len matne predstaviť, aké ťažké rozhodnutia musia robiť niektoré podnikateľské subjekty, keď odstavujú prevádzky pre neúnosné ceny energií,“ pokračoval konateľ Slovenských cukrovarov s.r.o. v Seredi Adrián Šedivý.

Cukrovarnícky priemysel si to však podľa neho nemôže dovoliť, pretože je povinnosť spracovať všetku cukrovú repu od pestovateľov.

„V opačnom prípade by vznikli obrovské hospodárske škody a ďalší prepad potravinovej sebestačnosti Slovenska,“ dodal Šedivý.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adrián ŠedivýMichal AbelovičRóbert Kovács
Firmy a inštitúcie Slovenské cukrovarySlovenský cukrovarnícky spolokSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komoraZPCR Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska