Demänovská jaskyňa slobody bude pre verejnosť zatvorená, v jej priestoroch prebehnú rekonštrukčné práce

Demänovská jaskyňa slobody
Foto: ilustračné, Getty images

Od 17. októbra zostane Demänovská jaskyňa slobody v Nízkych Tatrách pre verejnosť zatvorená. Správa slovenských jaskýň (SSJ) Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky plánuje v jaskyni vykonať rekonštrukčné práce.

Podľa riaditeľa SSJ Jána Zuskina sa rekonštrukcia dotkne elektroinštalácií a súvisiacich technológií, pričom výmenou svetelných zdrojov na nové na báze LED sa súčasne zníži spotreba elektrickej energie.

„Výmena elektroinštalácie výrazne prispeje k zlepšeniu podmienok podzemných biotopov oproti súčasnému stavu. V rámci projektu realizujeme aj ďalšie činnosti odborného výskumného a monitorovacieho charakteru prírodných pomerov jaskyne. V Demänovskej jaskyni mieru prebehne okrem toho v rámci obnovy narušených častí čistenie vnútorných priestorov od sutí z prerážok zo starého sprístupňovania z minulého storočia,“ uviedol Zuskin.

SSJ bude tiež rekonštruovať starú prehliadkovú trasu v jaskyni, ktorá slúži na odbornú činnosť pri monitoringu a výskume prírodných pomerov a nekomerčné environmentálne aktivity.

„V nesprístupnených častiach jaskynného systému a tiež v Jaskyni Zápoľná sa podobne realizujú práce výskumného a monitorovacieho charakteru aj stabilizácia vstupu do jaskyne,“ dodal Zuskin.

Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku.

Súčasťou systému je viacero speleologicky prepojených jaskýň. Dve z nich, Demänovská jaskyňa slobody a Demänovská ľadová jaskyňa, sú sčasti prístupné pre verejnosť.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Zuskin
Firmy a inštitúcie SSJ Slovenská správa jaskýň