Deň Zeme už nie je len varovaním, ale pripomienkou toho, ako zlyhávame. Súčasne však v tento deň 22. apríla ponúka príležitosť pripomenúť si, že ešte stále nie je neskoro a je tu šanca presadiť potrebné zmeny.
Tvrdí iniciatíva Klíma ťa potrebuje a zároveň pozýva ľudí na komunitné podujatia, ktoré organizuje v Košiciach, Bratislave a Banskej Bystrici pod názvom Jedna Zem.
Aktivity v Košiciach
Komunitné podujatia odštartovali v sobotu v Košiciach pri Poliklinike Sever. V poobedňajších hodinách od 14:00 do 18:00 organizovali piknik, na ktorom sa verejnosť mohla zoznámiť s košickou komunitou. Organizátori mali prichystané viaceré aktivity a občerstvenie. Od 15:30 prebehla prehliadka komunitnej záhrady Na suti, ktorú založila aktívna susedská komunita Poď na dvor.
Väčšina Slovákov oslavuje Deň Zeme, snažia sa čoraz viac obmedzovať používanie plastov
Komunitná záhrada sa nachádza vo dvore medzi Kisdyho ulicou a Obrancov mieru. V podvečerných hodinách, od 17:00 sa uskutočnila diskusia so zástupcami organizácií, ktorí porozprávali o rôznych podobách aktivít prispievajúcich k boju proti klimatickej kríze. Po diskusii vystúpil pre verejnosť DJ.
Jedna Zem
V Bratislave odštartuje podujatie Jedna Zem v Rómerovom dome v nedeľu 21. apríla. O 16:00 čaká návštevníkov klimatický kvíz a o 17:30 diskusia s názvom Kedy je čas žalovať štát? Beseda bude zameraná na klimatickú žalobu ako nástroja na vymáhanie súčasných klimatických záväzkov.
Po 19:00 je pripravený DJ a afterparty. Podujatie Jedna Zem bude pokračovať aj v pondelok 22. apríla, a to v Banskej Bystrici. Od 15:00 čaká záujemcov vyrábanie vlastného transparentu #klímaťapotrebuje na Národnej ulici v kaviarni Výklad. Od 16:00 je pripravený pochod mestom a o pol hodinu na to príhovory na Námestí SNP. Tu sa neskôr uskutoční aj tvorba živej reťaze.
Od 17:00 budú prichystané neformálne diskusie so zástupcami akademickej pôdy a organizáciami. Témou budú rôzne podoby aktivít, ktoré prispievajú k boju proti klimatickej kríze. Taktiež je pripravený aj kvíz, ktorý sa uskutoční o 18:30 v spomínanej kaviarni a neskôr DJ.
V prvej línii
Podľa ambasádorky lokálnych aktivít iniciatívy Klíma ťa potrebuje v Košiciach Zuzany Kupcovej práve komunity a angažovaná spoločnosť dnes stoja „v prvej línii“ ochrany prírody a napriek nedostatočným krokom vlády prinášajú potrebné riešenia.
„Sú to často angažované komunity a neziskové organizácie, ktoré pomáhajú zlepšiť separovanie odpadu či recykláciu. Chránia lesy, biodiverzitu a obnovujú ohrozené ekosystémy. Aktívne komunity sú súčasne kľúčové pri šírení osvety, zvyšovaní povedomia a zdieľaní potrebných informácií o klimatickej kríze smerom k verejnosti,“ dodala.
Počas tohtoročného Dňa Zeme sa preto rozhodli poukázať práve na komunity, ktoré na Slovensku dlhodobo stoja za ochranou prírody a životného prostredia. „Bez nich by sme dnes nemali aj mnohé zákony, ktoré okrem prírody chránia aj zdravie ľudí a verejný záujem,” doplnila Kupcová.
Vplyv na naše zdravie
Prejavy klimatických zmien už môžeme pozorovať aj na Slovensku. Ide o extrémne horúčavy, sucho alebo prívalové dažde.
„Zvýšené zdravotné riziko, nedostatok úrodnej pôdy či zdravých potravín sú len niektoré z možných dôsledkov, ktorým budeme čeliť a realitou v mnohých kútoch sveta. Ochrana klímy a životného prostredia totiž neznamená len dostatok zdrojov, ale zdravie, možnosti a najmä bezpečnú budúcnosť pre ďalšie generácie,” tvrdí jedna z ambasádoriek Európskeho klimatického paktu a koordinátorka komunity Klíma ťa potrebuje v Banskej Bystrici Vanesa Štítnická.