V roku 2035 vytvoríme podľa odhadov až 3,1 milióna ton komunálneho odpadu. Maximálne 10 percent bude môcť skončiť na skládkach, čo je ekologicky najhorší spôsob nakladania s odpadmi.
Takmer 1,5 kilogramu odpadu na osobu
Pri existujúcej kapacite zariadení na spracovanie odpadu však nebudeme schopní materiálovo či energeticky zhodnotiť takmer tretinu odpadu. Poukazuje na to analytička Wood & Company Eva Sadovská.
Zonácia národných parkov je uponáhľaná a odfláknutá, tvrdí Huliak a chce stransparentniť toky financií
Denne vyhodíme v priemere 1,4 kilogramu smetí na osobu. V roku 2021 sme na Slovensku vytvorili 2,7 milióna ton komunálneho odpadu. Produkcia odpadu raketovo rastie, len za uplynulé desaťročie narástla o vyše polovicu. Vyplynulo to z údajov Štatistického úradu SR.
„Hoci miera skládkovania za desať rokov klesla zo 75 percent na súčasných 41 percent, objem skládkovaného odpadu neklesá. Na skládkach každoročne skončí viac ako milión ton odpadu. Je to spôsobené tým, že produkcia odpadu rastie veľmi rýchlo,“ skonštatoval generálny riaditeľ Zväzu odpadového priemyslu Ján Chovanec.
Reformný balík Európskej únie
Miera recyklácie bola na úrovni 49 percent. Iba približne deväť percent komunálneho odpadu sa zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu. Zvlášť v prípade energetického zhodnocovania odpadu ide o významný nedostatok oproti niektorým iným krajinám západnej Európy s podielmi 29 až 67 percent.
Najväčšia schéma štátnej pomoci pre poľnohospodárov je v ohrození, štátni analytici ju žiadajú zmeniť alebo zrušiť
Reformný balík Európskej únie, zameraný na prechod únie k obehovému hospodárstvu, stanovuje pre rok 2035 dva ciele – minimálne 65 percent komunálneho odpadu recyklovať a maximálne 10 percent ukladať na skládky. Podľa prognózy Bielej knihy odpadového hospodárstva SR, za ktorou stojí kolektív odborníkov Zväzu odpadového priemyslu, vytvoríme v roku 2035 na Slovensku minimálne 3,1 milióna ton odpadu, teda 580 kilogramov na obyvateľa.
Nepostačujúce kapacity
Odhad vychádza z predpokladu, že rast produkcie odpadu bude každoročne na úrovni jedného percenta. Problémom je, že aktuálne kapacity na zhodnotenie odpadu nebudú v budúcnosti postačujúce.
PPA už vydala všetky rozhodnutia o poskytnutí podpory, pestovateľom pšenice čoskoro prídu na účty milióny eur
V roku 2035 by sa malo vytvoriť vyše dva milióny ton recyklovateľného komunálneho odpadu, teda o 700-tisíc ton viac ako v roku 2021. Aktuálne sa voľné kapacity existujúcich zariadení na recykláciu vybraných druhov odpadov odhadujú na úrovni 460 tisíc ton.
Situácia vo vyspelejších krajinách
Autori Bielej knihy vidia riešenie vo vybudovaní dostatočnej siete moderných zariadení na energetické využitie odpadu. Alternatívu v podobe vývozu tohto energeticky cenného materiálu do zahraničia považujú za najhoršiu aj z dôvodu nárastu uhlíkovej stopy, spôsobenej samotným transportom.
Špeciálny rizikový fond pre poľnohospodárov je o krok bližšie k svojmu vzniku, so zámerom sa oboznámila vláda
Riešenia, ktoré na Slovensku v súčasnosti odborníci ponúkajú, sú vo vyspelých ekonomikách EÚ už dávnejšie realitou. Ukážkovými krajinami v tejto oblasti sú napríklad Nemecko, Rakúsko, Holandsko, Luxembursko a Belgicko. Tieto krajiny dosahujú mieru recyklácie komunálneho odpadu nad úrovňou 50 percent a zvyšný komunálny odpad energeticky zhodnocujú v zariadeniach na energetické využitie odopadu. Miera skládkovania je tak u nich veľmi nízka, takmer nulová.