Na Slovensku v nasledujúcich rokoch zlikvidujú 137 najrizikovejších environmentálnych záťaží. Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) totiž predložil do medzirezortného pripomienkového konania Štátny program sanácie environmentálnych záťaží pre roky 2022 až 2027.
Odstraňovanie enviro záťaží
Pod hlavičkou Ministerstva životného prostredia SR chce zabezpečiť ochranu zdravia obyvateľov Slovenska a zlepšiť stav životného prostredia, predovšetkým vody, pôdy a horninového prostredia. Sanácie by si mali vyžiadať viac ako 600 miliónov eur.
Ministerstvo životného prostredia plánuje uzatvoriť viaceré skládky, v obci Zohor sa však nič nezmení
Program definuje úlohy na znižovanie negatívnych vplyvov environmentálnych záťaží, stanovuje ciele a opatrenia a presný harmonogram jednotlivých opatrení.
Zoznam 137 najrizikovejších lokalít
V zozname 137 najrizikovejších lokalít je napríklad Bratislava (Žabí majer), Bratislava (skládka vo Vrakuni), Poprad (Duklianske kasárne) či Liptovský Mikuláš (sklad ťažkého vykurovacieho oleja).
Do roku 2025 bude nedostatkom vody trpieť polovica populácie. Ako ňou neplytvať, riešia už aj žiaci základných škôl
Ide predovšetkým o lokality, kde sa predpokladá závažné znečistenie životného prostredia pre skládky odpadov, sklady chemikálií, mazutové hospodárstva, priemyselné prevádzky a areály, poľnohospodárske areály, vojenské areály, železničné prevádzky, čerpacie stanice pohonných hmôt a produktovody či banské a úpravárenské areály.