Počet jednodňových návštevníkov v regióne Vysokých Tatier v posledných mesiacoch pomaly rastie, ale čísla sú stále ďaleko za počtami z minulého roka. Výrazne zaostávajú aj za rokom 2019, ktorý bol v doterajšej histórii cestovného ruchu na Slovensku najlepší.
Ako agentúru SITA informovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry Lucia Blašková, len v júni tohto roka zaznamenali v regióne pokles o 60 percent jednodenných návštevníkov, keď ich prišlo 160-tisíc. V júli sa síce ich počet zvýšil na približne 250-tisíc, no oproti minulému roku je to stále pokles o polovicu.
Klesol počet prenocovaní
Z dát od samospráv dostupných za prvých sedem mesiacov tohto roka tiež vyplýva, že klesol aj počet prenocovaní.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Kým v tomto roku za dané obdobie evidovali viac ako 308-tisíc prenocovaní, vlani to bolo za rovnaký čas takmer 666-tisíc, čo predstavuje pokles o takmer 54 percent. Čo sa týka počtu ubytovaných hostí, ten rovnako poklesol o viac ako 45 percent.
Dôvody nízkej návštevnosti
Podľa Blaškovej boli prihraničné regióny v posledných mesiacoch najviac postihnuté protiepidemickými opatreniami vlády SR. Aj preto je podľa nej návštevnosť zahraničných turistov v regióne nízka.
„Predstavuje len 15 percent celkovej návštevnosti, pričom v roku 2020 to bolo 27 percent a v roku 2019 až 33 percent,“ konkretizovala.
Tatranský národný park za deň navštívilo viac ako 22-tisíc turistov, najlákavejšie bolo Popradské pleso
Pokles zahraničných návštevníkov sa podľa jej slov ukázal počas prvej aj druhej vlny koronakrízy, no najviac práve v tomto roku, keď bol od svojho začiatku prakticky vo všetkých krajinách zavedený tvrdý lockdown.
Slovensko malo prísne opatrenia
„Slovensko navyše prijalo pomerne prísne opatrenia aj pre leto 2021 voči susedným krajinám, čo spôsobilo ďalší výraznejší pokles návštevníkov zo zahraničia,“ skonštatovala výkonná riaditeľka OOCR.
Na čele rebríčka návštevníkov podľa jej slov ostávajú domáci turisti, nasledujú Česi, Poliaci a Maďari. Ostatné národnosti sú naďalej skôr výnimkou.
„V prvých jesenných týždňoch bolo počuť cudzie jazyky v našich horách už častejšie, uvoľnenie opatrení pre očkovaných turistov aj zo zahraničia a zrušenie povinnej karantény pre nich sa už na návštevnosti odrazilo, štatistiky ešte k dispozícii nie sú, no nie je predpoklad, že by vôbec dobiehali v počtoch uplynulé roky,“ uzavrela Blašková.