Vybrané rekreačné a turistické lokality v Banskobystrickom kraji poupratujú po letnej turistickej sezóne dobrovoľníci zo základných alebo stredných škôl, rôznych združení alebo individuálni dobrovoľníci.
Ako agentúru SITA informovala marketingová manažérka Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová, piaty ročník gruntovačky sa v kraji uskutoční v piatok 18. a v sobotu 19. septembra.
Upracú aj náučné chodníky
V rámci regiónu Stredné Slovensko sa bude upratovať v meste pod Urpínom v Lesoparku Laskomer a v Španej Doline si účastníci posvietia na Banský náučný chodník.
„Pre veľký záujem škôl pribudla ešte ďalšia lokalita na upratovanie – Sásovská dolina,“ doplnila manažérka.
Sólymos hovorí o "legislatívnom chaosení" Budaja, zálohovaniu PET fliaš sa tak hádžu polená pod nohy
Región Horehronie sa rozhodol pratať lokality v meste Brezno a v obci Telgárt, kde sa zamerajú na prameň Hrona.
V Banskej Štiavnici budú dobrovoľníci čistiť náučný chodník Glanzenberg a pôjde o spojenú akciu škôl aj dobrovoľníkov z radov širokej verejnosti.
Niektorí si navaria guláš
Región Novohrad si vybral do Gruntovačky mesto Veľký Krtíš so sídliskom Viničky a čistiť budú študenti zo SOŠ Veľký Krtíš.
Sklené Teplice z regiónu Gron sa zapoja vďaka základnej škole, kde sa zúčastnia nielen všetci žiaci, ale účasť prisľúbili aj niektorí rodičia.
V októbri prebehne vakcinácia líšok proti besnote leteckou pokládkou
Obec Rudno nad Hronom poňalo Gruntovačku v duchu spájania komunity a pripraví pre účastníkov guláš.
„V regióne Gemer budú podporené v gruntovaní obce Rákoš a mesto Tornaľa, kde bola vybraná lokalita prírodného vodného žriedla Gemerky,“ dodala ku konkrétnym lokalitám Jóbová.
Cieľom je tiež osveta
Počet zapojených školákov na každej gruntovačke okrem tohtoročnej jarnej, ktorú ovplyvnila pandémia ochorenia COVID-19, neustále rastie.
Na území Národného parku Poloniny má vzniknúť prírodná rezervácia Veľký Bukovec
„Cieľom Gruntovačky je okrem upratania pred letnou sezónou alebo po letnej turistickej sezóne aj osveta témy životného prostredia v radoch mládeže. Myslíme si, že žiaci a študenti sú tá cieľová skupina, s ktorou je možné pracovať a vštepiť jej návyky, ktoré prispejú k ochrane životného prostredia, efektívnemu odpadovému hospodáreniu a celkovo k uvedomeniu si, že prírodu potrebujeme k životu, ale ona potrebuje naše zodpovedné správanie.“ uviedol predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, ktorý cez Rozvojovú agentúru BBSK toto podujatie podporuje.
Vlani sa zapojili stovky ľudí
Do jesennej gruntovačky sa v minulom roku zapojilo 400 dobrovoľníkov v 10 lokalitách v celom Banskobystrickom kraji, ktorí vyčistili takmer 42 kilometrov turistických chodníkov a vyzbierali viac ako 20-tisíc litrov odpadu.
Slováci považujú ochranu životného prostredia za rovnako dôležitú prioritu ako ekonomiku
Projekt krajskej gruntovačky, ktorý vznikol na jeseň roku 2018, stojí na viacerých nosných pilieroch. V prvom rade sa organizácie cestovného ruchu v kraji rozhodli upratať vybrané turistické lokality po letnej sezóne.
Druhou nosnou myšlienkou je, že udržateľný turizmus ide ruka v ruke so zodpovedným prístupom k životnému prostrediu.