Dokazovanie v procese s bývalou poslankyňou Roškovou by mohlo byť ukončené v marci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľubica Rošková
Exposlankyňa strany Smer-SD Ľubica Rošková. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
Tento článok pre vás načítala AI.

Dokazovanie v procese s bývalou poslankyňou za stranu Smer-SD Ľubicou Roškovou by na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku mohlo byť ukončené v marci. Vyplýva to z vyjadrenia prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislava Masára.

Obžalovaná exposlankyňa

Je to v zásade pomerne skutkovo jednoduchý prípad,“ povedal Masár. Doplnil, že kauza by nemala byť ovplyvnená ani prípadným zrušením špeciálnej prokuratúry. Podľa rozpisu pojednávaní ŠTS sú v tejto veci vytýčené ešte štyri termíny, a to 15. januára a 11., 12. a 18. marca.

Exposlankyňa, známa aj pod prezývkou „Grófka“, je v súvislosti s neoprávneným poberaním agrodotácií stíhaná pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu. Konkrétne podľa obžaloby spoločnosť, ktorej bola obžalovaná konateľkou, prijala v rokoch 2016 a 2017 dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na poľnohospodárke pozemky na východnom Slovensku, ktoré nemala k dispozícii, nemali vytýčené hranice alebo ktoré neobhospodarovala. Tým spôsobila škodu viac ako 150-tisíc eur.

Necíti sa vinná

Obžalovaná na prvom pojednávaní koncom mája tohto roku vyhlásila, že vo veci sa cíti byť nevinná. Zároveň uviedla, že vo veci bude vypovedať, ale až po výsluchu svedkov. Obhajca Ľubice Roškovej Ondrej Urban pred súdom povedal, že skutky uvedené v obžalobe Rošková nespáchala, alebo nie sú trestnými činmi.

Prvú žiadosť na dotáciu v roku 2016 podľa neho podával ešte bývalý konateľ spoločnosti Agro Porúbka. Žiadosť o rok neskôr zase podľa neho Rošková podáva v súlad s doterajšou praxou. Pokiaľ ide o pozemky, ktoré sa nevyužívali na deklarovaný účel, podľa advokáta išlo len o zlomok a bol to omyl.

Zvyšné časti boli riadne poľnohospodárske pozemky,“ skonštatoval v máji Urban. Doplnil, že v minulosti vykonané kontroly neodhalili v tejto súvislosti žiadne nezrovnalosti. „Všetky platby, ktoré boli poskytnuté, použila ná zákonný účel,“ vyhlásil advokát.

Kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD Agro Porúbka (predtým Gard) otvorila reportáž Denníka N. Podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastnila ani neobhospodarovala. Slovenský pozemkový fond (SPF) začiatkom marca 2019 oznámil, že so spoločnosťou ukončuje nájomné vzťahy. V septembri 2018 fond ukončil aj nájomný vzťah so spoločnosťou Patrika Š. I. P. Construct, ktorý bol podľa medializovaných informácií „predĺženou rukou“ Ľubice R. Na kauzu upozorňovali v priebehu roka 2018 aj protestujúci poľnohospodári.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav MasárĽubica RoškováOndrej Urban
Firmy a inštitúcie Agro PorúbkaEU Európska úniaPôdohospodárska platobná agentúraSlovenský pozemkový fond (SPF)SMER-SDŠpecializovaný trestný súd v PezinkuÚrad špeciálnej prokuratúry