Doležal chce riešiť problémy, ktoré súvisia s petíciou za zastavenie výstavby v Demänovskej doline

Andrej Doležal
Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal. Foto: SITA/Branislav Bibel

Ministerstvo dopravy a výstavby chce riešiť aktuálne problémy súvisiace s petíciou za zastavenie ďalšej výstavby v Demänovskej doline, lebo ju považuje za slovenský skvost z hľadiska cestovného ruchu, turizmu a životného prostredia. Vyhlásila to počas štvrtkovej online diskusie štátna tajomníčka rezortu dopravy a výstavby Katarína Bruncková.

Minister dopravy Andrej Doležal podotkol, že úloha jeho rezortu pri riešení situácie v Demänovskej doline je kľúčová, lebo zastrešuje dopravu, územné plánovanie, stavebné konanie i cestovný ruch.

Potrebný je kvalitný územný plán

Podľa ministra Doležala treba problémy systémovo riešiť. Ako upozornil, nestačí len na úrovni obce zmeniť územný plán prijatím dočasnej stavebnej uzávery s cieľom regulovať výstavbu. Zároveň zdôraznil, že dôležité je prijať kvalitný územný plán. Ten už obec Demänovská Dolina aktuálne pripravuje.

„V tejto súvislosti je pre mňa absolútne zásadný udržateľný cestovný ruch a prírodný turizmus,“ zdôraznila Bruncková s tým, že jej rezort chce byť platformou na vytvorenie odbornej skupiny, ktorá bude kľúčovou pre výmenu postojov všetkých aktérov.

Petíciu podpísalo viac ako stotisíc ľudí

Pod petíciu za zastavenie výstavby v Demänovskej doline sa za tri mesiace podpísalo 100-tisíc ľudí. Cieľom petície, vyhlásenej združením Pre Dolinu spolu s iniciatívou My sme les a Asociáciou prírodného turizmu 18. novembra 2020, je zastaviť výstavbu a presadiť environmentálne priaznivú dopravu v Demänovskej doline.

Podľa Ivety Niňajovej z iniciatívy My sme les počas petičnej akcie zistili množstvo pochybení pri hájení verejného záujmu, a to najmä v oblasti územného plánovania a schvaľovania stavebných činností.

Účelové zmeny zákonov a ďalších právnych predpisov spôsobili podľa mimovládnych organizácií, že devastácia jadrovej časti Národného parku Nízke Tatry a jednej z najvzácnejších dolín Slovenska získala zákonný rámec.

V súčasnosti však stále chýbajú prekážky, ktoré by podobný vývoj zastavili aj na iných miestach Slovenska. Aj preto bude petičný výbor žiadať o prerokovanie veci v Národnej rade SR s predstavením situácie v Demänovskej doline a návrhom legislatívnych zmien.

Iniciatívy chcú osloviť aj poslancov

Iniciatívy pripravujú podklady, ktorými chcú osloviť aj poslancov parlamentu.

„Najmä v súvislosti s návrhmi zmien zákonov, ktoré viedli a stále vedú k takémuto trestuhodnému nakladaniu s naším prírodným bohatstvom,“ tvrdí Pavel Herich zo združenia Pre Dolinu s tým, že návrhy sa majú týkať okrem iného stavebného zákona, zákona o územnom plánovaní, zákona o ochrane prírody a krajiny a najmä zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DoležalIveta NiňajováKatarína BrunckováPavel Herich