Drogy alebo alkohol? Petržalský Draždiak si zaslúži viac (foto)

Draždiak
Foto: NasVidiek.sk

Drogy, alkohol a túlanie sa asociálov v lokálnom lesíku tvoria odvrátenú tvár ikonického petržalského jazera Draždiak. Uvedomuje si to petržalská radnica, ako aj bratislavský metropolitný inštitút.

Zároveň upozorňujú, že nie sú vlastníkmi vodnej plochy ani priľahlých pozemkov. Tými sú štátne lesy, magistrát a súkromné osoby. I napriek tomu sa mestská časť Petržalka snaží svojim obyvateľom túto najmä v lete obľúbenú lokalitu udržiavať.

Financuje záchrannú službu, toalety, či odvoz odpadu. V budúcnosti chce v okolí Draždiaka osadiť prezliekacie kabínky, cyklostojany a nádoby na triedený odpad.

Raj pre asociálov

Petržalská mestská časť priznáva, že lužné lesy pri Draždiaku sú najmä v nočných hodinách pre neprispôsobivých občanov ideálnym miestom na páchanie trestnej činnosti.

Riešenie vidí v posilnení policajných hliadok. „Preto v záujme ochrany zdravia návštevníkov jazera aj tunajších živočíchov by situácii pomohlo nasadenie hliadok, ktoré by vykonávali pravidelné kontroly v okolí prevádzok a lesov,“ uviedla pre portál NášVidiek hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Miestna radnica v minulosti evidovala nedovolené kúpanie psov, umývanie bicyklov, či nadmerné požívanie alkoholu pri jazere. V okolí vodnej plochy preto osadila tabule zakazujúce kúpanie psov a ich voľný pohyb. „Najnovšie tam pribudli tabule odporúčajúce návštevníkom nekŕmiť vodné vtáctvo pečivom, ktoré im môže spôsobiť tráviace ťažkosti alebo až smrť,“ vyratúva petržalská hovorkyňa M. Halašková.

Nové cyklostojany

I napriek jeho tienistým stránkam vníma samospráva Draždiak ako vyhľadávané a obľúbené oddychové miesto pre obyvateľov Bratislavy. Zvýšenú pozornosť tejto lokalite venuje najmä v letných mesiacoch. Dohliada na kúpajúcich, zabezpečuje vodnú záchrannú službu a stará sa o čistotu okolia. V minulom roku v okolí jazera pribudlo ďalších 21 nových smetných košov.

Petržalská mestská časť chce Draždiak viac zatraktívniť. Plánuje osadiť cyklostojany, mobilné toalety a prezliekacie kabínky. „Ešte tento rok pribudne na Draždiaku päť smetných nádob na triedený odpad,“ dodáva M. Halašková. Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) dopĺňa, že v Petržalke v tomto roku prebehla súťaž na štyri lávky cez Chorvátske rameno.

„Práve jedna z nich má nahradiť súčasný pontónový most v blízkosti Draždiaka,“ konkretizuje špecialistka na komunikáciu MIB Annamária Ondrejková.

Na ťahu lesy

MIB prezrádza, že pre Draždiak chystá komplexnejšiu revitalizáciu. Rozhovory na túto tému vedie s mestskou časťou aj s magistrátom. „Momentálne prebiehajú diskusie ohľadne pozemkov, keďže veľkú časť z nich majú vo vlastníctve štátne lesy a ďalšia asi tretina pozemkov je v súkromnom vlastníctve,“ vysvetľuje A. Ondrejková.

Petržalská radnica potvrdzuje, že budúcnosť Draždiaka je najmä v rukách väčšinových vlastníkov pozemkov.

„Je však už teraz veľa aktivít, ktoré mestská časť realizuje nad rámec svojich kompetencii i povinností v prospech obyvateľov aj vzácnych druhov živočíchov. A to aj napriek tomu, že Draždiak nie je oficiálnym prírodným kúpaliskom, ale rybárskym revírom,“ pripomína hovorkyňa Petržalky M. Halašková.

Draždiak
Foto: NasVidiek.sk
Draždiak
Foto: NasVidiek.sk
Draždiak
Foto: NasVidiek.sk
Draždiak
Foto: NasVidiek.sk
Draždiak
Foto: NasVidiek.sk
Draždiak
Foto: NasVidiek.sk

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom