Ekologická hrozba v Predajnej je nateraz zažehnaná, z gudrónových jám odčerpali toxickú vodu a znížili hladinu (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj, odkalisko, Predajná
Minister Ján Budaj na tlačovke v lagúne odkaliska pri obci Predajná v Breznianskom okrese. Foto: www.facebook.com

Ministerstvu životného prostredia SR (MŽP SR) a jeho rezortným organizáciám sa podarilo odvrátiť bezprostrednú hrozbu preliatia gudrónov v lagúne odkaliska pri obci Predajná v Breznianskom okrese a predísť ešte väčším environmentálnym škodám a ďalšiemu ohrozovaniu bezpečnosti ľudí.

Ako informuje MŽP SR v tlačovej správe, vďaka intenzívnemu odčerpávaniu znečistenej vody z odkaliska sa od februára hladina znížila až o 35 centimetrov, pričom pôvodný plán bolo 20 centimetrové zníženie.

Správne rozhodnutie

Znížená úroveň hladiny v nádrži odkaliska zvyšuje bezpečnosť obyvateľstva v regióne a vytvára lepšie podmienky pre realizáciu geologického prieskumu. Podrobný geologický prieskum bude zameraný na zistenie súčasného stavu podzemnej vody, pôdy a horninového prostredia, čo umožní výber optimálnej metódy sanácie tejto environmentálnej záťaže.

Podľa ministra životného prostredia Jána Budaja sa dokázalo, že gudróny sa dajú odstrániť aj bez toho, aby sa nehospodárne plytvalo verejnými financiami.

„Celkové náklady na zníženie hladiny toxickej vody v odkalisku Predajná I. sú na úrovni 55-tisíc eur. To potvrdzuje, že rozhodnutie zrušiť predražené, diskriminačne nastavené verejné obstarávanie, bolo správne. Po odstránení bezprostrednej hrozby môže nasledovať geologický prieskum a výber vhodnej sanačnej metódy,“ uviedol minister.

Vodu sa podarilo trochu vyčistiť

Ako doplnil riaditeľ úseku technicko-bezpečnostného dohľadu štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VV) Andrej Kasana, z uvedenej čiastky bol hradený prenájom mobilnej technológie čistenia, odvážanie znečisťovanej vody a jej dočisťovanie v čistiarni odpadových vôd v Brezne a nákup chemikálií, potrebných na fyzikálno-chemické čistenie vôd.

„Ako potvrdili kontrolné laboratórne rozbory, vodu sa podarilo vyčistiť na takú úroveň, že sa mohla bezpečne vypúšťať do rieky Hron,“ dodal riadfiteľ.

MŽP SR zabezpečuje prostredníctvom VV a Slovenského vodohospodárskeho podniku aj naďalej výkon odborného technicko-bezpečnostného dohľadu nad odkaliskami Predajná I. a II., ako aj realizáciu všetkých potrebných opatrení, aby boli tieto odkaliská bezpečné a pripravené na prieskum a následnú sanáciu environmentálnych záťaží.

Merania a odbery vzoriek

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) v uplynulých mesiacoch vykonal na lokalite geologické a hydrogeologické mapovanie, sériu atmogeochemických meraní a odbery vzoriek povrchových vôd na zistenie prítomnosti kontaminujúcich látok. Realizácia podrobného geologického prieskumu bude financovaná zo zdrojov Operačného programu Kvalita životného prostredia.

V súčasnosti stále prebieha proces schválenia pridelenia finančných prostriedkov na jeho realizáciu. Za geologické výkony bude zodpovedný ŠGÚDŠ, na realizáciu technických prác bolo vyhlásené verejné obstarávanie. Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť je do 31. augusta.

Predajná, odkalisko

Gudrónové jamy na Horehroní patria medzi najväčšie ekologické záťaže na Slovensku, pričom najväčšia z nich sa nachádza v katastrálnom území obci Predajná. Jamy sú plné toxického kalu s nebezpečným gudrónom. Ide o vedľajší produkt resp. odpad, ktorý vzniká pri čistení a odstraňovaní nežiaducich prímesí a nečistôt z ropy.

Tri gudrónové jamy vznikli v roku 1964, sú pozostatkom spracovania ropy v podniku Petrochema Dubová. Tento nebezpečný toxický odpad je v nich uložený už celé desaťročia, pričom zodpovednosť za jeho odstránenie prešla pred niekoľkými rokmi na štát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Budaj
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRPetrochema DubováSSVPL Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstvaŠtátny geologický ústav Dionýza ŠtúraVVB Vodohospodárska výstavba