Energetická a klimatická legislatíva ide v Bruseli do ďalšej fázy, pozícia Slovenska nie je podľa Klimatickej koalície stále jasná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Klima, priroda
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kľúčová energetická a klimatická legislatíva ide v Bruseli do ďalšej fázy a napriek tomu, že ubehol takmer rok odkedy eurokomisia prišla s návrhmi, pozícia Slovenska stále nie je jasná.

Práve táto legislatíva nastavuje podľa Klimatickej koalície parametre európskej, teda aj Slovenskej transformácie spoločnosti. Informovala o tom Dana Mareková z Klimatickej koalície.

Celý proces bol netransparentný

Predstavitelia Slovenska podľa koalície zmeškali príležitosť ovplyvniť vyjednávania v Bruseli. „Na rokovaniach vystupovali s neoficiálnou, neucelenou a predbežnou pozíciou, čím je otázna ich legitimita. Zodpovedným ministerstvám trvala príprava pozícií dlho a až na výnimky bol celý proces netransparentný a pre verejnosť nepredvídateľný,“ píše Mareková.

Podľa nej Úrad vlády SR ani rezort diplomacie sa nezúčastňovali dostatočne pri koordinácii či pri prijímaní pozícií k jednotlivým aktom, a porušili viaceré pravidlá, ako napríklad uznesenie vlády, ktorým sa prijal Systém tvorby stanovísk k návrhom aktov Európskej únie (EÚ). Otázne je tiež podľa Klimatickej koalície dodržanie Rokovacieho poriadku Národnej rady SR a Ústavného zákona o spolupráci parlamentu a vlády v záležitostiach EÚ.

Došlo k viacerým zlyhaniam

Rovnako výbor pre európske záležitosti podľa koalície nevyužil možnosť aktívne sa zapojiť do procesu. „Uvedomujeme si, že ide o náročnú agendu, ktorá sa rozdeľuje medzi rôzne rezorty. Avšak to neospravedlňuje fakt, že došlo k viacerým zlyhaniam. Hovoríme tu o legislatíve, ktorá určuje, či sa nám podarí udržať otepľovanie planéty pod hranicou 1,5 stupňa Celzia. Dotknutým sme niekoľkokrát túto tému komunikovali. Márne,“ podčiarkla Mareková.

Koalícia preto žiada odpovede na otázky: aká je ucelená a oficiálna pozícia Slovenska k legislatívnemu balíku Fit for 55, aké záujmy presadzovala vláda pri vyjednávaniach o dôležitej klimatickej legislatíve, s akými návrhmi prichádzali predstavitelia envirorezortu a rezortu hospodárstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Dana Mareková
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaKlimatická koalíciaMinisterstvo hospodárstvaMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostíMŽP Ministerstvo životného prostredia SRNárodná rada SRÚrad vlády SR