Envirorezort inicioval detailnejšie kontroly, ktoré odhalili viacero porušení dohovoru o obchode s ohrozenými druhmi (CITES).
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci s Finančnou správou SR, Štátnou ochranou prírody a Slovenskou inšpekciou životného prostredia sa vo februári zamerali na batožiny cestujúcich na bratislavskom letisku a balíky na pobočke colného úradu Bratislava.
Opakované kontroly
Envirorezort informoval, že počas akcie sa podarilo zaistiť viacero škatuliek krémov s prímesou kobrieho jedu, ktoré nesprevádzali príslušné povolenia.
MŽP SR uviedlo, že odhaliť ilegálny prevoz ohrozených druhov je veľmi náročné, a preto plánujú kontroly opakovať.
Sťahovavé vtáky čelia mnohým hrozbám a prežitie mnohých druhov je závislé od tolerancie ľudí, upozorňuje BirdLife Slovensko
Ako informovalo MŽP SR, zamestnanci envirorezortu, štátni ochranári a inšpektori sa pri kontrole batožiny zamerali na exempláre druhov, zaradené v prílohách CITES, ktoré pri dovoze resp. vývoze musia sprevádzať príslušné povolenia na cezhraničnú prepravu.
„Ide napríklad rôzne druhy koralov, mušlí, kožušín, výrobkov zo slonoviny, koží plazov, morských korytnačiek, orchidey, kaktusy či výrobky tradičnej čínskej medicíny,“ spresnilo MŽP SR.
Ochrana ohrozených voľne žijúcich druhov
Envirorezort dodal, že cieľom dohovoru CITES je prostredníctvom kontroly obchodu prispieť k ochrane ohrozených voľne žijúcich druhov. Práve dopyt po niektorých, najmä po exotických druhoch rastlín a živočíchov a ich produktoch, takmer zapríčinil ich vyhubenie.
MŽP SR v tejto súvislosti oslovilo aj Slovenskú asociáciu cestovných kancelárií a cestovných agentúr, aby prostredníctvom cestovných kancelárii a agentúr zvýšila obozretnosť turistov o suveníroch, ktoré si v zahraničí kupujú.