Envirorezort odhalili viacero porušení dohovoru o obchode s ohrozenými druhmi, kontroly plánuje opakovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Colníci, colná správa
Foto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Envirorezort inicioval detailnejšie kontroly, ktoré odhalili viacero porušení dohovoru o obchode s ohrozenými druhmi (CITES).

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR v spolupráci s Finančnou správou SR, Štátnou ochranou prírody a Slovenskou inšpekciou životného prostredia sa vo februári zamerali na batožiny cestujúcich na bratislavskom letisku a balíky na pobočke colného úradu Bratislava.

Opakované kontroly

Envirorezort informoval, že počas akcie sa podarilo zaistiť viacero škatuliek krémov s prímesou kobrieho jedu, ktoré nesprevádzali príslušné povolenia.

MŽP SR uviedlo, že odhaliť ilegálny prevoz ohrozených druhov je veľmi náročné, a preto plánujú kontroly opakovať.

Ako informovalo MŽP SR, zamestnanci envirorezortu, štátni ochranári a inšpektori sa pri kontrole batožiny zamerali na exempláre druhov, zaradené v prílohách CITES, ktoré pri dovoze resp. vývoze musia sprevádzať príslušné povolenia na cezhraničnú prepravu.

„Ide napríklad rôzne druhy koralov, mušlí, kožušín, výrobkov zo slonoviny, koží plazov, morských korytnačiek, orchidey, kaktusy či výrobky tradičnej čínskej medicíny,“ spresnilo MŽP SR.

Ochrana ohrozených voľne žijúcich druhov

Envirorezort dodal, že cieľom dohovoru CITES je prostredníctvom kontroly obchodu prispieť k ochrane ohrozených voľne žijúcich druhov. Práve dopyt po niektorých, najmä po exotických druhoch rastlín a živočíchov a ich produktoch, takmer zapríčinil ich vyhubenie.

MŽP SR v tejto súvislosti oslovilo aj Slovenskú asociáciu cestovných kancelárií a cestovných agentúr, aby prostredníctvom cestovných kancelárii a agentúr zvýšila obozretnosť turistov o suveníroch, ktoré si v zahraničí kupujú.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Finančná správa SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostrediaŠOP Štátna ochrana prírody