Európska únia (EÚ) čelí obvineniu z pokrytectva a neokolonializmu za predloženie nedostatočných opatrení pre lov tuniaka žltoplutvého, pričom patrí k najväčším lovcom cenných druhov rýb v Indickom oceáne.
Tuniak žltoplutvý je menší ako jeho príbuzní z Atlantického a Tichého oceána a patrí k tamojším najrýchlejším predátorom.
V Indickom oceáne ho lovia nadmerne a dokonca aj niektoré obchodné reťazce sa rozhodli k prekvapivému kroku a pridali sa k odborníkom a ochrancom prírody, ktorí volajú po obnove jeho populácie.
Európa loví najviac
Hoci Indický oceán hraničí s Afrikou, Áziou aj Austráliou, najväčším lovcom tuniaka je Európska únia.
Najmä Francúzsko a Španielsko tu majú početnú flotilu 43 lodí. Európske plavidlá v roku 2019 ulovili 70-tisíc ton tejto ryby. Je to viac než tamojšie pobrežné krajiny ako Irán (58-tisíc ton), Srí Lanka a Maledivy (každá po 44-tisíc ton).
Negatívny vplyv človeka na rozmanitosť rýb v riekach je obrovský. Niektoré veľké druhy už takmer vymizli
Európske lode zároveň najviac využívajú takzvané FDA, teda zariadenia na zhlukovanie rýb, s cieľom uloviť naraz čo najväčšie množstvo. Prináša so sebou však aj vedľajšie javy, ako napríklad odchyt mladých jedincov, ktoré sa nemôžu rozmnožovať.
Nedostatočný návrh na zmenu
Najnovšie sa strhol spor medzi EÚ a malými rozvíjajúcimi sa pobrežnými krajinami, ktoré sú priamo závislé od Indického oceánu.
Maldivy označili opatrenia, ktoré EÚ predložila na obnovu populácie tuniaka, ako „žalostne neadekvátne“. Oveľa chudobnejšia krajina, naopak, navrhla najtvrdšie opatrenia.
Komisia prijala dva krízové scenáre na zmiernenie dôsledkov brexitu bez dohody na politiku rybárstva EÚ
EÚ žiada oveľa menej drastické opatrenia, medzi ktoré nezaradila ani obmedzenie používania FAD. Metódu považujú mnohé neziskové organizácie za príčinu poklesu populácie tuniaka.
Zástupca ministerstva pre rybolov na Maldivách Adam Ziyad vyhlásil, že EÚ nepredložila ani zďaleka dostatočné opatrenia na zachovanie tuniaka pre ďalšie generácie. „Ak by to mysleli vážne, spravili by väčší krok a spolupracovali by s pobrežnými štátmi na manažovaní situácie,“ dodal.
Maldivy chcú viac
Asi 20% pracovnej sily na Maldivách sa podieľa na rybolove, v ktorom využívajú najmä udice a nie veľké siete.
Štát chce znížiť rybolov o 11%. „Je pre nás veľmi náročné povedať rybárom, že musia loviť menej. Je to dôležité pre zamestnanosť a potravinovú bezpečnosť a zároveň je to najsilnejšia ekonomická aktivita na severe a juhu Maldív,“ povedal Ziyad.
Ich návrh má podporu aj ďalších krajín, akými sú Keňa, Juhoafrická republika alebo Tanzánia.
Nevyhnutné minimum
Podľa Global Tuna Alliance je výsledok jasný. Návrh EÚ by vo výsledku znamenal, že v roku 2021 ulovia v porovnaní s rokom 2014 o 6% menej rýb. Maldivský návrh by priniesol 14% zníženie.
Organizácia prijala oba návrhy, no uviedla, že maldivský je oveľa bližšie k jej vlastnému cieľu zredukovania lovu o 20%.
EÚ vo veľkom obchoduje so živými zvieratami, aktivisti bijú na poplach. Slovensko chce pomôcť
Upozornila však, že aj maldivský návrh má svoje muchy. Zameriava sa napríklad aj na obmedzenie používania záťahových sietí, ktoré sama krajina aj tak takmer nevyužíva.
Ochranári medzitým označili tento návrh za nevyhnutné minimum. Varovali, že ani jeden návrh sa nezmienil o využívaní FAD, ktoré podľa neziskoviek zhoršujú nadmerný rybolov neprimeraným lovením mláďat.
EÚ ohrozuje iné krajiny
Kritický voči EÚ je aj Nirmal Shah, bývalý riaditeľ seychelského rybárskeho úradu. „EÚ je pokrytecká. Po svete rozpráva o nadmernom rybolove. Toto je neokolonializmus. EÚ nám jednoducho hovorí, že ju nezaujímajú naše pobrežné krajiny,“ vyhlásil.
Jess Rattle z Blue Marine Foundation uviedla, že EÚ najviac prispieva k nadmernému lovu tuniaka v dôsledku využívania FAD.
Návrh označila za „žalostne nedostačujúci“. „Neviedol by k obnoveniu populácie a v skutočnosti by európskej flotile umožnil uloviť väčšie množstvo ako v roku 2019,“ objasnila.
Slováci konzumujú z roka na rok viac mäsa, ale pijú menej mlieka a nechutia im ryby
Podporila maldivskú správu, ktorá podľa nej zohľadňuje potreby a situáciu pobrežných štátov.
Zástupcovia Greenpeace označili obidve správy za nepostačujúce na obnovu populácie tuniaka. Európsky prístup je podľa nich „poburujúci a neadekvátny“.
Obhajoba EÚ
Európska únia po kritike vyhlásila, že dôrazne podporuje efektívne zníženie rybolovu a obnovu populácie. Svoj návrh považuje za „ambiciózny a reálny“. Dodala, že je potrebné znížiť lov všetkých flotíl, bez ohľadu na veľkosť, a to spravodlivým a nestranným spôsobom.
Keďže EÚ ani Maldivy nezahrnuli návrh o obmedzení FAD, rozhodli sa tak urobiť Keňa a Srí Lanka. Predstaviteľ kenského ministerstva poľnohospodárstva Stephen Ndegwa sa vyjadril, že ich krajiny z tejto oblasti lovia len tam a preto je pre nich veľmi dôležité nastaviť dostatočné pravidlá.
V niektorých regiónoch sveta nebude možné žiť. Teploty ohrozia až polovicu populácie
„Inak nezostane nič pre naše ďalšie generácie. Zahraničné lode, ako napríklad tie európske, sa môžu presunúť inde, ale my nie, zostaneme tu bez rýb,“ vyhlásil.
Problémom sa tento týždeň zaoberajú na mimoriadnom stretnutí regulačného úradu Komisie pre tuniaky žijúce v Indickom oceáne (IOTC).