Vývoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v EÚ dosiahol v minulom roku sumu 138 miliárd eur a dovoz 117 miliárd eur.
Európska únia v roku 2017 opäť potvrdila svoju pozíciu najväčšieho svetového vývozcu a dovozcu agropotravinárskych výrobkov, keď jej obchod v poľnohospodárskom a potravinárskom sektore dosiahol úroveň 255 miliárd eur. Vývoz poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov v EÚ dosiahol v minulom roku 138 miliárd eur, čo predstavuje ročný nárast o 5,1 %. S dovozom vo výške 117 miliárd eur evidovala únia v agropotravinárskom obchode čistý obchodný prebytok za vlaňajšok vo výške 21 miliárd eur. Vyplýva to z publikovanej správy Európskej komisie o poľnohospodárskom a potravinárskom obchode za rok 2017.
Celková produkcia odvetvia poľnohospodárstva Európskej únie sa za rok 2017 približuje podľa výročnej správy k hodnote 427 miliárd eur. Z toho reťazec spracovania potravín predstavuje 7,5 % zamestnanosti a 3,7 % celkovej pridanej hodnoty v EÚ. Podiel vývozu na hodnotovom reťazci produkcie sa podľa Európskej komisie neustále zvyšuje a ako taký je v európskom agropotravinárskom odvetví hnacou silou rastu a zamestnanosti.
Úspech vďaka SPP a reputácii európskych výrobkov
„Úspech poľnohospodárskeho obchodu je jasne spojený s reformami Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktoré umožňujú producentom EÚ súťažiť na medzinárodných trhoch, no úspech prináša aj celosvetová reputácia produktov EÚ ako bezpečných, trvalo udržateľných, výživných a vysoko kvalitných. Naša ambiciózna obchodná agenda – s nedávnymi úspechmi v rokovaniach s Kanadou, Japonskom a Mexikom – pomáha poľnohospodárom a výrobcom potravín EÚ plne využívať príležitosti na medzinárodných trhoch, pričom uznáva potrebu poskytnúť dostatočné záruky pre citlivejšie odvetvia,“ uviedol k výsledkom eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan.
Export a import
Vývoz Európskej únie do všetkých piatich krajín, ktoré tvoria jej hlavných partnerov – Spojené štáty, Čína, Švajčiarsko, Rusko a Japonsko, sa podľa Phila Hogana v roku 2017 zvýšil. Hlavnými produktmi EÚ, ktoré dominovali vývozu za minulý rok boli víno a liehoviny, dojčenská výživa, potravinové prípravky, čokoláda a bravčové mäso. Komisia v minulom roku podľa výročnej správy pokročila aj v mnohých bilaterálnych obchodných rokovaniach, čím ďalej otvorila nové trhy s poľnohospodárskymi potravinami v EÚ.
Pokiaľ ide o dovozy, EÚ podľa správy za rok 2017 dokázala diverzifikovať svoje zdroje, pričom podiel dvoch hlavných krajín pôvodu (Brazília a USA) klesol v prospech iných dodávateľov. Európska únia získavala v podstate tri hlavné druhy výrobkov z krajín, ktoré nie sú jej členmi. Išlo o výrobky, ktoré nie sú (alebo len v malej miere) vyrábané v únii z dôvodu prírodných podmienok (ako tropické ovocie, káva atď.), výrobky, ktoré sa väčšinou používajú na kŕmenie zvierat a výrobky, ktoré sa používajú ako zložka pri ďalšom spracovaní.