Európska komisia predstavila návrh novej legislatívy na obnovu prírody, je aktuálny aj pre Slovensko

Smrek, jedľa, borovica, les, stromy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia zverejnila návrh novej legislatívy na obnovu prírody, ktorý je významným míľnikom. Legislatíva na obnovu prírody (The Nature Restoration Law) je prvým právnym predpisom na ochranu biodiverzity v Európskej únii (EÚ) po roku 1992, keď bola prijatá Smernica o biotopoch.

Informovala o tom Zuzana Lackovičová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti BirdLife Slovensko (SOS/BirdLife Slovensko) v tlačovej správe.

Návrh je aktuálny aj pre Slovensko. „Napríklad pred rokom 1989 bolo zdevastovaných nemálo mokradí, riek, nelesných biotopov, často boli zničené z prírodného hľadiska cenné lokality, ktorých hospodárske využívanie už vtedy nedávalo väčší význam. Ich devastácia bola len dôsledkom centrálneho plánovania. Nemálo biotopov však bolo zničených len nedávno. V dôsledku necitlivých zásahov do prírody na Slovensku vyhynul napríklad rybár malý, hvizdák veľký či brehár čiernochvostý. Na pokraj vyhynutia sa dostal drop veľký či krakľa belasá,“ uviedla Lackovičová. Dodnes však k obnove mnohých lokalít nedošlo.

„Väčšina ľudských činností je naďalej vážne neudržateľná a má škodlivý vplyv na našu prírodu aj klímu. Jedným zo skutočných dôsledkov je, že mnohé kedysi bežné druhy vtákov sa stávajú čoraz menej bežnými – miznú z našej nadmerne využívanej krajiny. Kedysi bežná jarabica je už dnes veľkou vzácnosťou, miznú lastovičky aj iné druhy, ktoré sú symbolom slovenského vidieka. A ak sa nedarí v krajine vtáctvu, nedarí sa ani prírode a ľuďom. Dôsledným presadzovaním navrhnutej legislatívy je však možné prinavrátiť Európe bohatstvo biodiverzity, ktoré kedysi mala,“ uzavrel ochranársky manažér z SOS/BirdLife Slovensko Matej Repel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej RepelZuzana Lackovičová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaSOS Slovenská ornitologická spoločnosť/Birdlife Slovensko