Európska komisia (EK) vo štvrtok predstavila akčný plán rozvoja ekologickej poľnohospodárskej výroby a zvýšenia objemu ekologickej akvakultúry.
Jeho cieľom je podporiť výrobu a spotrebu produktov ekologickej poľnohospodárskej výroby, tak aby podiel poľnohospodárskej pôdy obhospodarovanej ekologickým spôsobom do roku 2030 predstavoval 25 %. V súčasnosti sa ekologicky obhospodaruje približne 8,5 % poľnohospodárskej plochy EÚ.
„Z trendov možno usúdiť, že pri súčasnej miere rastu by tento podiel do roku 2030 stúpol na 15 až 18 %,“ uviedla EK v tlačovej správe.
Ekologické poľnohospodárstvo za miliardy eur
V súčasnosti na podporu ekologického poľnohospodárstva plynie približne 7,5 miliardy eur čiže 1,8 % prostriedkov Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP). Budúca SPP na obdobie 2023 až 2027 by mala zahŕňať ekologické režimy s rozpočtom 38 až 58 miliárd eur.
Štát nemá záujem o poľnohospodárstvo ani kvalitné potraviny, zeleninári by však chceli rásť
K výhodám ekologického obhospodarovania pôdy podľa EK patrí to, že na poliach je o 30 % viac biodiverzity, ekologicky chované zvieratá majú lepšie životné podmienky a podáva sa im menej antibiotík, ekologickí poľnohospodári majú vyššie príjmy a sú odolnejší a spotrebitelia vďaka logu ekologickej výroby EÚ presne vedia, čo nakupujú.
Akčný plán s dvadsiatimi opatreniami
Akčný plán obsahuje 23 opatrení zhrnutých do troch osí. Ide o podporu spotreby, zvýšenie výroby a ďalšie zlepšenie udržateľnosti sektora.
Farmári dostanú miliardy eur, europoslanci predĺžili aj platnosť Spoločnej poľnohospodárskej politiky
Plán zohľadňuje výsledky verejnej konzultácie, ktorá sa uskutočnila od septembra do novembra 2020 a v rámci ktorej svoje odpovede poskytlo celkovo 840 zainteresovaných strán a občanov.