Európska únia je „zaviazaná“ podpore ukrajinského exportu a opäť pomôže poškodeným farmárom

Obilie, Ukrajina
Obilie na Ukrajine. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska únia (EÚ) podporí svojich farmárov pripravovaným ďalším balíkom finančnej pomoci, aby riešila zvýšenie dovozu ukrajinského obilia. Tento import totiž vyvolal rozsiahle protesty zo strany poľnohospodárov, ktorí pocítili finančnú stratu. Informuje o tom web cnn.com.

Balíček podpory

Už doteraz sme poskytli balíček podpory v sume 56,3 milióna eur pre najviac postihnutých farmárov a teraz pripravujeme druhý balík finančnej pomoci v objeme 100 miliónov eur,“ uviedla v stredu hovorkyňa Európskej komisie (EK) Dana Spinantová.

Dodala, že Európska únia prijme preventívne opatrenia na základne platných obchodných pravidiel a začne prešetrovanie obchodu s ďalšími produktmi.

Zákaz dovozu ukrajinského obilia

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis bude v stredu diskutovať s piatimi členskými krajinami EÚ, ktoré zakázali dovoz ukrajinského obilia, a s ich partnermi na Ukrajine, konštatovala hovorkyňa EK. Európska únia je podľa jej slov „zaviazaná“ podpore ukrajinského exportu, ktorý poskytuje „dôležité záchranné lano ukrajinskej ekonomike“.

Zároveň bude Únia podľa hovorkyne pomáhať pri preprave ukrajinských poľnohospodárskych produktov na svetové trhy, ktoré sú od nich závislé. „A sme zaviazaní podporovať našich farmárov,“ povedala Spinantová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Valdis Dombrovskis
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)