Európska únia dosiahla predbežnú dohodu o klíme, schválenie členskými štátmi je už iba formalita

Klíma, klimatické zmeny, počasie
Klimatické zmeny sa dotýkajú celého sveta, ale Európska únia chce byť prvým klimaticky neutrálnym kontinentom do roku 2050. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Európska únia dosiahla predbežnú dohodu o klíme, ktorá by mala do roku 2050 prispieť ku klimatickej neutralite v členských štátoch. Tie spoločne s Európskym parlamentom dospeli k dohode v predvečer virtuálneho klimatického samitu, ktorý hostí americký prezident Joe Biden.

„Náš politický záväzok stať sa prvým klimaticky neutrálnym kontinentom do roku 2050 je teraz tiež právnym záväzkom,“ uviedla v stredu skoro ráno predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Dohodu musia ešte oficiálne schváliť členské štáty a zákonodarný zbor, ale mala by to byť iba formalita.

Na základe tejto dohody sa EÚ zaväzuje k strednodobému cieľu znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov najmenej o 55 percent v porovnaní s úrovňami z roku 1990. „Bol najvyšší čas na dohodu, pretože Európa musí preukázať svoju pozíciu vzhľadom na pozitívny vývoj v USA a Číne,“ uviedol europoslanec Peter Liese.

Spojené štáty, druhý najväčší znečisťovateľ na svete po Číne, by mali čoskoro tiež oznámiť svoj nový cieľ zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2030.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia