Európski lídri odklepli zníženie emisií o 55 percent, Matovič spomenul aj petíciu Klíma ťa potrebuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Po 19 hodinách rokovaní na samite v Bruseli schváli európski lídri zníženie emisií o 55 percent do roku 2030. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

„Počas rokovania som hovoril aj o slovenskej klimatickej petícii so 120-tisíc podpismi a podporil som cieľ ľudí, ktorí petíciu podporili – 65 percent, nakoniec je dohoda na očakávaných 55 percentách. Umenie možného,” doplnil predseda vlády.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje žiada od Národnej rady SR vyhlásenie stavu klimatickej núdze či prípravu strategického plánu na dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2040, prípadne najneskôr do roku 2050.

Celonočné rokovania

Lídri Európskej únie (EÚ) sa v piatok dohodli na obmedzení emisií skleníkových plynov v bloku do konca desaťročia najmenej o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Po celonočných rokovaniach na samite v Bruseli členské štáty únie odobrili návrh Európskej komisie (EK) o sprísnení priebežného cieľa na ceste ku klimatickej neutralite, ktorú chce blok dosiahnuť do polovice storočia. To sprvu odmietala skupina krajín závislých od uhlia.

Doterajším cieľom bolo do roku 2030 znížiť emisie o 40 %.

Boj proti globálnemu otepľovaniu

Päť rokov po prijatí parížskej klimatickej dohody sa EÚ snaží zaujať pozíciu lídra v boji proti globálnemu otepľovaniu. Cesta k prijatiu nového cieľa bola náročnejšia a na poslednom stretnutí v októbri sa lídri nedohodli, najmä pre obavy východných štátov z financovania a zvládania prechodu k ekologickejším prostriedkom.

K posunu prispel dlho očakávaný 1,82-miliardový rozpočet a balík pomoci na odstránenie následkov pandémie, na ktorom sa lídri EÚ dohodli vo štvrtok.

Značná časť financií by mala smerovať do programov a investícii zameraných na pomoc členským štátom, regiónom a sektorom, ktorých sa obzvlášť dotkol „zelený prechod“ a potrebujú hlbokú ekonomickú a sociálnu transformáciu. Európski lídri sa dohodli, že 30 % z prostriedkov by sa malo použiť na podporu prechodu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie EU Európska únia