Európsky úrad pre boj proti podvodom potvrdil správnosť konania Pôdohospodárskej platobnej agentúry

Bývalý šéf Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch
Bývalý Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) Juraj Kožuch. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibe

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) postupovala v súlade s pravidlami, keď nevyplatila niektoré priame platby. Taký je podľa rezortu pôdohospodárstva výsledok takmer 1,5-ročného vyšetrovania Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Úrad potvrdil, že nedošlo k žiadnemu poškodeniu finančných záujmov Európskej únie.

Po detailnom, takmer 1,5-ročnom vyšetrovaní OLAF potvrdil správny postup slovenskej PPA. Mrzí nás, že sa niektorí slovenskí europoslanci a členovia európskeho parlamentu počas návštevy Slovenska v minulom roku vyjadrovali o Slovensku a postupe PPA zavádzajúco a nepravdivo. Ako sa ukázalo, samotný OLAF potvrdil správnosť postupu PPA,“ povedal generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

OLAF o ukončení vyšetrovania, týkajúceho sa priamych platieb poskytnutých v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ rôznym hospodárskym subjektom na Slovensku, informoval Úrad vlády SR.

„Vyšetrovanie bolo uzavreté bez odporúčaní na prijatie opatrení vzhľadom na to, že nedošlo k poškodeniu finančných záujmov Európskej únie, keďže v prípade, keď kontrolóri Pôdohospodárskej platobnej agentúry nemohli jednoznačne určiť právny nárok na pozemok, PPA takúto pôdu považovala pre daný rok za neoprávnenú,“ konštatoval podľa rezortu pôdohospodárstva k ukončenému vyšetrovaniu OLAF.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Juraj Kožuch
    Firmy a inštitúcie EU Európska úniaOLAF Európsky úrad pre boj proti podvodomPPA Pôdohospodárska platobná agentúraÚrad vlády SR