V Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach vysadili pri príležitosti Stredoeurópskeho dňa stromov prvý strom do Aleje významných osobností. Okrasnú višňu obyčajnú, ktorá má biele kvety a zvykne kvitnúť koncom mája, vysadil bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorý bol v minulosti aj primátorom Košíc.
Exprezident by radšej posadil drienku
„S dobrým pocitom som zasadil ten strom tu v Botanickej záhrade, lebo tu je doma,“ povedal prítomným médiám. Dodal tiež, že bude rád, ak bude pokračovateľov čo najviac.
Stromom roka 2024 sa stala hruška planá z Bošáce, nachádza sa na úpätí vrchu Lysica
„Priznám sa, radšej by som posadil drienku,“ prezradil. Zaspomínal si tiež na sadenie stromov v záhrade Prezidentského paláca, ale aj na to, ako v minulosti sadil borovicu v Kazachstane.
Založením Aleje významných osobností sa vedenie Botanickej záhrady rozhodlo osláviť tohtoročný Stredoeurópsky deň stromov, ktorý sa v našich zemepisných šírkach slávi 20. októbra. Aleja by mala návštevníkom pripomínať dôležitosť stromov i potrebu starostlivosti o životné prostredie.
Postupne budú pribúdať ďalšie stromy
Postupne by do nej mali pribúdať ďalšie stromy, ktoré budú označované dvojjazyčnými tabuľkami. Riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach profesor Pavol Mártonfi uviedol, že Rudolf Scuster bol jasnou voľbou na prvú osobnosť, ktorá strom vysadí.
„Pripravujeme aj ďalšie stromy a uvidíme, ako koncepciu tej aleje vyladíme z hľadiska rozloženia,“ povedal a dodal, že zloženie stromov by z hľadiska druhov malo byť rozmanité. Ďalšie osobnosti, ktoré by mohli stromy do aleje vysádzať, prezradiť zatiaľ nechcel.
Prítomné boli aj ďalšie osobnosti
Na podujatí v Botanickej záhrade sa zúčastnili i ďalšie osobnosti, napríklad aj zástupcovia diplomatických zborov, ktorí pôsobia v Košiciach. Zúčastnila sa generálna konzulka Maďarskej republiky Ágota Hetey, a tiež honorárny konzul Mongolskej republiky Peter Slávik. Prišiel aj bývalý riaditeľ Botanickej záhrady Sergej Mochnacký.
„Vedenie univerzity považuje toto podujatie za významný príspevok Botanickej záhrady UPJŠ ku kultúrnej diplomacii v rámci mesta Košice, regiónu a Slovenska,“ uviedla prorektorka UPJŠ pre medzinárodné vzťahy Slávka Tomaščíková.
Mártonfi pripomenul aj históriu Dňa stromov, ktorá sa začala písať v roku 1872 v Nebraske v Spojených štátoch amerických. Novinár Julius Sterling Morton vtedy vyzval nebraské obyvateľstvo, aby vysadilo strom.
„Už vtedy si uvedomoval, aké dôležité sú stromy,“ povedal Mártinfi. Obyvateľstvo na jeho výzvu zareagovalo a v danom roku vysadilo približne milión stromov. Deň stromov sa v rôznych končinách sveta slávi v rôzne dni, ten stredoeurópsky je 20. októbra.