Extrémne sucho je problémom už aj pre Slovensko. Na konci júna ho meteorológovia zaznamenali približne až na polovici územia Slovenska.
Ako na tlačovej besede v Bratislave povedal klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavol Faško, extrémne sucho bolo spôsobené niekoľkomesačným deficitom zrážok, a to od jesene 2018 do jari tohto roka.
Úbytok dažďa v júni
Vážnym problémom býva úbytok dažďa v júni. Prevládajúce teplé počasie totiž prispieva k častejšiemu výskytu suchých období. Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla riešenie tejto alarmujúcej situácie vidí v budovaní vodozádržných opatrení. Na tie môžu Slováci čerpať aj peniaze z eurofondov.
Viac zelene v mestách môže zmierniť horúčavy, ministerstvo vyčlenilo na projekty milióny eur
Podľa SHMÚ zrážky majú narušený svoj pôvodný ročný režim. „Na boj proti suchu sú finančne podporované napríklad projekty dažďových záhrad, zberných jazierok, revitalizácie mokradí, vegetačných stien a zelených striech, zberné systémy a zadržiavanie vody akéhokoľvek charakteru. Celkovo sme podporili už viac ako 24 žiadostí v sume 4 milióny eur,” podotkol Kurilla.
Dokument H2Odnota je voda
Spomenul aj pripravený dokument H2Odnota je voda, v ktorom sa odborníci zameriavajú na konkrétne riešenia na zadržanie vody v krajine.
Ako dodal, na vodozádržné opatrenia môžu mestá a obce čerpať financie z eurofondov v hodnote 17 miliónov eur, ktorú plánujú vzhľadom na vysoký dopyt navýšiť. Medzi prijímateľov tejto podpory patria napríklad mestá ako Žiar nad Hronom, Brezno, Zlaté Moravce, obec Cífer (okres Trnava), ale aj bratislavská metská časť Dúbravka.
Sledovanie sucha realizuje SHMÚ od roku 2015. Monitoring meteorologického sucha je aktualizovaný každý pondelok na ich stránke. Mapy, ktoré sledujú pôdne sucho, prináša web intersucho.sk.
Meteorológovia SHMÚ v spolupráci s odborníkmi v poľnohospodárstve, lesníctve a ovocinárstve pozorujú a zaznamenávajú aj dopady sucha. Slovenský hydrometeorologický ústav sa rovnako venuje sledovaniu hydrologického sucha cez stav povrchových a podzemných vôd.