Všetky prostriedky z odvodu majú ísť na rozvoj a podporu slovenského potravinárstva a poľnohospodárstva.
Slovenskí poľnohospodári by podľa odhadov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) mali dostať na podporu a rozvoj agropotravinárstva v budúcom roku z vyzbieraných prostriedkov z osobitného odvodu obchodných reťazcov 70 až 80 miliónov eur. Zároveň agrosektor už predtým vyčlenil 30 miliónov eur na zelenú naftu, a tak objem peňazí do slovenského pôdohospodárstva bude v roku 2019 najvyšší v histórii SR. Slovenskí farmári sa vďaka týmto prostriedkom stanú konkurencieschopnejší v EÚ. Konštatovala to v piatok na tlačovom brífingu ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.
„Pre slovenských potravinárov a spotrebiteľov nastala významná udalosť. Parlament schválil osobitný odvod. Znamená to viac peňazí pre poľnohospodárov a potravinárov a vyšší počet slovenských potravín na pultoch obchodných reťazcov. Odvod prispeje aj ku kvalite potravinového sortimentu. Vďaka SNS a Andrejovi Dankovi bude mať agrosektor v roku 2019 historicky najvyšší objem peňazí, aký kedy mal,“ uviedla v piatok Gabriela Matečná.
Zákon o osobitnom odvode bol prijatý so zmenami. Pôvodne mal do rozpočtu priniesť až 150 miliónov eur. Po zmenách to bude výrazne menej.
Spolu 110 miliónov eur
Po započítaní odvodu a zelenej nafty dostanú slovenskí farmári v budúcom roku spolu okolo 110 miliónov eur. „Naši poľnohospodári a potravinári teraz dostávajú priestor, aby ukázali svoje kvality a konkurencieschopnosť v EÚ. Prvou organizáciou, s ktorou začneme rokovať o týchto prostriedkoch, bude Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Všetky prostriedky z tohto odvodu pôjdu do slovenského agropotravinárstva. Budeme sa zameriavať aj na inšpekciu dovozu, kde chceme zabrániť nelegálnym dovozom potravín do krajiny,“ pokračovala Matečná.
Ministerka pôdohospodárstva sa vyjadrila aj k téme prípadného zvyšovania cien potravín potom, ako odvod 1. januára 2019 vstúpi do platnosti. „Ak mnohí tvrdia, že odvod bude mať dopad na slovenských spotrebiteľov, pýtam sa, ako mohli stúpnuť ceny potravín na Slovensku o 5,4 % aj bez odvodu? Navyše, obchodné reťazce si na prémiách rozdelili svojmu manažmentu milióny eur. Pýtam sa preto, či títo ľudia hája záujmy Slovákov. Nedovolíme, aby Slovensko bolo odpadom EÚ a aby si na Slovákoch mastili zahraniční obchodníci svoje vrecká viac, ako to je v Česku či Poľsku,“ dodala Matečná.
Tlaky reťazcov
Podľa predkladateľa návrhu o osobitnom odvode obchodných reťazcov Radovana Baláža z SNS museli poslanci NR SR pri schvaľovaní návrhu čeliť veľkej antikampani od obchodných reťazcov. „Za poslancov klubu SNS vyjadrujem potešenie, že poslanci prelomili veto prezidenta. Prijatím tohto zákona pritečie do slovenského agrosektoru viac ako 80 miliónov eur. Pri myšlienke odvodu sme sa držali programového vyhlásenia vlády SR. Už sme sa ďalej na tú nerovnováhu v agrosektore nemohli pozerať. Vedeli sme, že obchodné reťazce majú obrovskú silu a potvrdili ju aj v masívnej antikampani proti odvodu. Snažili sme sa dôvod, prečo presadzujeme odvod, obhájiť. Nebolo ďalej možné takto pokračovať. Sme len na začiatku dlhej cesty, určite budeme ďalej presadzovať aj ďalšie opatrenia. Chceme Slovákom zabezpečiť bezpečné a kvalitné potraviny. Som presvedčený, že prostriedky budú využité správne,“ uzavrel poslanec NR SR za SNS Radovan Baláž.