Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vzhľadom na vysoký záujem v posledných dňoch predlžuje termín na registráciu konta pre získanie „Zelenej nafty 2019“ do nedele 18. augusta.
Záujemcovia o zaregistrovanie a vytvorenie konta na portáli štátneho DataCentra tak môžu využiť ešte ďalších sedem dní. Informoval o tom v pondelok hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Vladimír Machalík.
Čoskoro oznámia termín podávania žiadostí
„Vzhľadom na pozitívne reakcie od poľnohospodárov na plnú elektronizáciu zelenej nafty a minimálnu byrokraciu pri podávaní žiadostí a veľký záujem našich farmárov v posledných dňoch, sme sa rozhodli predĺžiť registráciu konta na štátnom DataCentre https://www.itms2014.sk o sedem dní do nedele 18. augusta 2019,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch. Doteraz si registráciu zriadilo 2 850 oprávnených žiadateľov.
O zelenú naftu je veľký záujem, žiadatelia však často opakujú jednu chybu
Podanie žiadosti o aktiváciu konta je nevyhnutným krokom na to, aby oprávnený poľnohospodár mohol o podporu zo „Zelenej nafty 2019“ vôbec požiadať. „Ak má konto aktivované, po vydaní výzvy PPA v priebehu augusta na www.apa.sk, bude môcť žiadateľ o čerpanie štátnej pomoci na toto podporné opatrenie vo forme úľav na environmentálnych daniach požiadať,“ dodal Kožuch. „Termín podávania žiadostí na Zelenú naftu 2019 pre zaregistrovaných oprávnených žiadateľov oznámime už čoskoro. Preto odporúčame všetkým žiadateľom, aby sledovali webstránku PPA,“ uzavrel generálny riaditeľ agentúry.
Podpora plne realizovaná elektronicky
Bližšie informácie k podpornému opatreniu sú dostupné na webstránke PPA v časti Podpory/Štátna pomoc/Výzvy. Vytvoriť konto v štátnom DataCentre je možné už viac ako mesiac, od 10. júla. Zelená nafta je prvá systémová štátna podpora v agrosektore v histórii Slovenska, ktorá bude na 100 % realizovaná elektronicky. Oprávnení žiadatelia budú môcť získať celkovo 30 miliónov eur na podporu špeciálnej a špecializovanej rastlinnej a živočíšnej prvovýroby.
V živočíšnej výrobe je podpora zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných, oviec, kôz, koní, ale aj hydiny. V rastlinnej výrobe ide predovšetkým o vybrané druhy ovocia, zeleniny, strukovín, okopanín, ale napríklad aj zemiaky, či cukrovú repu. Nechýbajú ani olejniny ako mak či ľan. Podporené budú tiež pestovanie chmeľu, viniča, či liečivých rastlín.