Farmári prestali veriť po nenaplnených finančných sľuboch Mičovskému, plán obnovy bol poslednou kvapkou

Ján Mičovský
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Slovenskí farmári po nenaplnených sľuboch o peniazoch pre agropotravinárstvo z plánu obnovy prestali veriť ministrovi pôdohospodárstva Jánovi Mičovskému.

„Pán minister, čo by Vás donútilo robiť to, za čo Vás štát platí a čo poľnohospodári potrebujú? Prázdne regály v obchodoch, alebo ulice plné traktorov? Vy nebojujete za rezort, bojujete sám za seba! Máte odvahu postaviť sa zoči-voči ťažko pracujúcim ľuďom v poľnohospodárstve a povedať im po roku prázdneho sľubovania, že naozaj pracujete pre nich? Za koho vlastne bojujete? Prosíme Vás, už nebojujte, neveríme Vám,“ uviedli v piatok v spoločnom stanovisku Spolok farmárov Slovenska a Vidiecka platforma.

Plán obnovy bola podľa oboch organizácií posledná kvapka trpezlivosti pre farmárov a vidiek. Po nevyrokovaní peňazí pre sektor agropotravinárstva hovoria farmári o obrovskom sklamaní a hanbe. Spolok farmárov Slovenska a Vidiecka platforma vyjadrili v spoločnom stanovisku svoje hlboké rozčarovanie nad výsledkom snaženia ministra Mičovského.

Minister sľuboval boj

„Dosť bolo rozprávok, dosť bolo planých sľubov. Rok pán minister sľuboval boj, celý rok sme mu mali ticho veriť a výsledok teraz vidíme všetci. Nenaplnené sľuby rezortného šéfa, absolútny nezáujem kompetentných. Koľko kamiónov potravín sem bude plynúť v budúcnosti? Kde je skutočný záujem o neustále spomínanú potravinovú sebestačnosť? Naozaj tu nikoho nezaujíma, čo budeme jesť?“ dodali obe organizácie.

Minister Ján Mičovský v stredu po rokovaní vlády, na ktorom sa schválila definitívna podoba plánu obnovy povedal, že nekončí a svoju úlohu dokončí. Plán obnovy a odolnosti nepodporil a bude bojovať ďalej. Pôdohospodárstvo má pred sebou ďalšie výzvy, ktoré minister plánuje naplniť.

Plán obnovy nevzdali

„Nespokojnosť poľnohospodárov je aj mojou nespokojnosťou. Plán obnovy sme však nevzdali, bojovali sme do konca a urobili sme maximum, čo bolo v našich silách. S premiérom som sa stretol a dohodol som sa s ním, že za slovenské pôdohospodárstvo budem bojovať ďalej. Máme pred sebou ešte dosť zásadných úloh, ktoré musím dokončiť. Uvedomujem si svoje slová. Útek z boja by bolo však to najjednoduchšie. Väčšou výzvou však bude dokázať opak,“ uviedol v piatok vo svojom najnovšom stanovisku šéf agrorezortu Ján Mičovský.

Minister si za najbližšie úlohy stanovil prípravu Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na nové programovacie obdobie a zabezpečenie podmienečnej akreditácie Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mičovský