Farmári z juhozápadu Slovenska naďalej žiadajú vládu o pomoc pre minuloročné sucho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Soil 3124994_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Poľnohospodári z južného a západného Slovenska utrpeli vlani škody spôsobené suchom vo výške 28,6 mil. eur.

Agrárna komora Slovenska (AKS) si nevie vysvetliť, prečo vláda odmieta pomôcť 98 poľnohospodárskym subjektom z juhozápadu Slovenska, ktoré boli zasiahnuté minuloročným suchom. Poľnohospodári na základe vyčíslenia strát od Štatistického úradu SR utrpeli stratu v danej oblasti vo výške 28,6 mil. eur a väčšina z nich zaznamenala úbytok na úrode až o 70 %. Aj napriek prísľubu vlády farmári z juhozápadu Slovenska doteraz neboli odškodnení. AKS sa preto s prosbou o pomoc opäť obrátila listom na premiéra Petra Pellegriniho, od ktorého žiada urýchlené vyriešenie celej situácie. Konštatovala to v pondelok v tlačovej správe predsedníčka AKS Helena Patasiová.

Agrárnu komoru Slovenska znepokojuje aj fakt, že ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná už teraz sľubuje pomoc farmárom, ktorých trápi sucho tento rok, bez toho, aby najskôr vyriešila minuloročné odškodnenie. „Podobný prísľub dostalo svojho času aj 98 poľnohospodárskych subjektov s 2 500 zamestnancami, z južného a západného Slovenska. Dnes sa očakáva, aby ministerka Matečná predložila sumarizáciu za rok 2017 na rokovanie vlády SR. Nakoľko k ministerkinmu prísľubu o pomoci sa pripojil aj predseda vlády Peter Pellegrini, AKS si dovoľuje listom osloviť pána premiéra s opätovnou žiadosťou o pomoc,“ uviedla Patasiová.

Škody sú už vyčíslené

Farmári vyčíslili pred časom svoje straty celkovo na 38,6 mil. eur. Štatistický úrad im minulý mesiac na základe analýzy dopadov sucha z roku 2017, priznal stratu 28,6 mil. eur. „Tieto financie teraz poľnohospodárom chýbajú na úhradu daní, poistného, faktúr za semená, osivá, hnojivá a iné položky,” priblížil straty podpredseda AKS Arpád Mészáros.

Vážnosť situácie týchto farmárov potvrdilo podľa AKS aj Klimatologické zhodnotenie SHMÚ z mája tohto roka. „Podľa indexu sucha (SPEI), suché obdobie začalo už v polovici decembra 2016, kedy hodnoty SPEI indexu prvýkrát klesli pod hodnotu -1. Na väčšine monitorovaných staníc, prevažne na západnom Slovensku, obdobie sucha skončilo vo februári alebo v marci. V okolí Bratislavy však k žiadnemu prerušeniu suchého obdobia nedošlo. Plošne najrozsiahlejšie a zároveň najintenzívnejšie suché obdobie v roku 2017 začalo na Podunajskej nížine a Záhorí na konci mája 2017, pričom pokračovalo až do konca septembra. Na stanici Bratislava – letisko išlo dokonca o najdlhšie suché obdobie od roku 1981, pričom dosahovalo aj najvýraznejšiu mieru deficitu vlahy počas celého trvania,” zhodnotila AKS.

“Odhliadnuc od politických prekáračiek, ktoré sme minulý týždeň na túto tému sledovali, faktom ostáva, že týchto 98 poľnohospodárskych subjektov kritickú situáciu bez pomoci od štátu nezvládne. Väčšina z nich zaznamenala úbytok na úrode až o 70 %,” dodal na záver Mészáros.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať