Farmárom ničia úrodu premnožené hraboše, škody sa šplhajú na státisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V minulosti farmári zaznamenávali škody po hrabošoch najmä po letných mesiacoch, v poslednom období sa ich však nemôžu zbaviť ani v zime.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenských farmárov trápia na poliach premnožené hraboše. Zapríčiňujú straty na úrode vo výške desiatok až státisícov eur. Najväčšie škody zaznamenali na obilninách, repke ozimnej, cukrovej repe a viacročných krmovinách. Riešenie vidia v zmene legislatívy, ktorá by povolila plošnú aplikáciu prípravkov na ich elimináciu.

„Z dôvodu prudkých klimatických zmien spojených so suchou jarou bez zrážok a teplými zimami nemajú hlodavce dôvod opúšťať polia, nakoľko v nich za každého počasia nájdu dostatok potravy,“ informovala o tom vo štvrtok spoločnosť Sanagro, ktorá na Slovensku zastrešuje 11 fariem a obhospodaruje 20-tisíc hektárov pôdy.

Zničená je tretina výmery pôdy

V minulosti farmári zaznamenávali škody po hrabošoch najmä po letných mesiacoch, v poslednom období sa ich však nemôžu zbaviť ani v zime.

„Najmä v Trnavskom kraji môžeme hovoriť o kalamitnom výskyte hrabošov, ktorých nedokážu vyhubiť ani prirodzení predátori. A nevieme ich vyhubiť ani lokálnou aplikáciou povolených prípravkov vkladaním do nôr,“ zhodnotil Daniel Antalík, ktorý riadi farmy spoločnosti Sanagro v regióne Hlohovca, kde hraboš poľný zničil tretinu výmery pôdy v rôznej intenzite.

Práve farmy v Trnavskom kraji sú už dlhodobo najviac zasiahnuté škodami po hlodavcoch. Upozorňujú na to nielen samotní poľnohospodári, ale aj odborné organizácie.

Prípravok môže spôsobiť úhyn poľovnej zveri

Podľa spoločnosti Sanagro je absolútne nepredstaviteľné, aby farmári ručne vkladali do každej nory prípravky na vyhubenie hlodavcov na celkovej ploche.

„Táto forma aplikácie je náročná na ľudské kapacity, tie agrosektor nemá. V minulosti, keď bola povolená plošná aplikácia prípravkov na elimináciu hraboša poľného, dokázali poľnohospodári relatívne v krátkom čase zasiahnuť a zabrániť tak premnoženiu už v počiatočných štádiách, čo zamedzilo kalamitnému výskytu, aký vídame v poslednom období. Len v regióne Hlohovca môžeme hovoriť o škode na osevoch repky ozimnej vo výške 75-tisíc eur, pričom zníženie úrody plodín zberaných tento rok sa dá odhadnúť na úrovni do 350-tisíc eur,“ povedal generálny riaditeľ skupiny Sanagro Tomáš Kohút s tým, že straty v minulom roku sú ešte násobne vyššie ako v tomto roku.

Dôvodom zákazu plošnej aplikácie prípravkov na elimináciu hrabošov je ich možný vplyv na úhyn poľovnej zveri. Tu však mnohí poľnohospodári namietajú. „Nikdy v minulosti sme nezaznamenali úhyn zveri v dôsledku aplikácie,“ uzavrel Daniel Antalík zo Sanagra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Kohút
Firmy a inštitúcie SANAGRO