Francúzsko, Nemecko a Taliansko čelia kritike za nečinnosť voči deštruktívnemu rybolovu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Thai fishing cage
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Päť environmentálnych organizácií v utorok obvinilo Francúzsko, Nemecko a Taliansko z nečinnosti voči deštruktívnemu rybolovu v chránených oblastiach, vrátane lovu vlečnými sieťami.

V právnej sťažnosti zaslanej Európskej komisii obvinili tri krajiny Európskej únie „vážneho a systematického zlyhania v ochrane zraniteľných morských ekosystémov v rozpore s právom EÚ“.

Riziko vyhubenia morského života

Lov vlečnými sieťami na morskom dne, pri ktorom sa ťažká sieť ťahá po morskom dne a vážne poškodzuje ekosystémy, spôsobuje riziko vyhubenia morského života a budúcnosť rybárskych komunít v Európe, varovali skupiny. Tvrdili tiež, že lov vlečnými sieťami sa v súčasnosti uskutočňuje v 77 percentách chránených morských lokalít Natura 2000 vo Francúzsku, v 85 percentách v Nemecku a v 44 percentách v Taliansku.

Podľa práva EÚ môže Komisia posúdiť sťažnosť a buď sa rozhodne, že nič nepodnikne alebo začne konanie voči dotknutým členským štátom. Hoci je nepravdepodobné, že iniciatíva environmentálnych organizácií povedie k silnej reakcii EÚ, sťažnosť upozorňuje na problém pred budúcoročnou konferenciou OSN o oceánoch v juhofrancúzskom Nice.

Koniec rybolovu na morskom dne

„Sťažnosť na európskej úrovni je zdĺhavý proces, ale je to strategická páka na ukázanie rozsahu problému,“ povedala Marie Colombier z Environmental Justice Foundation. EÚ vyzýva členské štáty, aby do roku 2030 postupne ukončili rybolov na morskom dne vo všetkých chránených morských oblastiach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie: EK Európska komisiaEurópska únia