Päť environmentálnych organizácií v utorok obvinilo Francúzsko, Nemecko a Taliansko z nečinnosti voči deštruktívnemu rybolovu v chránených oblastiach, vrátane lovu vlečnými sieťami.
V právnej sťažnosti zaslanej Európskej komisii obvinili tri krajiny Európskej únie „vážneho a systematického zlyhania v ochrane zraniteľných morských ekosystémov v rozpore s právom EÚ“.
Riziko vyhubenia morského života
Lov vlečnými sieťami na morskom dne, pri ktorom sa ťažká sieť ťahá po morskom dne a vážne poškodzuje ekosystémy, spôsobuje riziko vyhubenia morského života a budúcnosť rybárskych komunít v Európe, varovali skupiny. Tvrdili tiež, že lov vlečnými sieťami sa v súčasnosti uskutočňuje v 77 percentách chránených morských lokalít Natura 2000 vo Francúzsku, v 85 percentách v Nemecku a v 44 percentách v Taliansku.
Výhodný obchod pre EÚ. Europarlament schválil dohodu o love tuniakov pri Kapverdách
Podľa práva EÚ môže Komisia posúdiť sťažnosť a buď sa rozhodne, že nič nepodnikne alebo začne konanie voči dotknutým členským štátom. Hoci je nepravdepodobné, že iniciatíva environmentálnych organizácií povedie k silnej reakcii EÚ, sťažnosť upozorňuje na problém pred budúcoročnou konferenciou OSN o oceánoch v juhofrancúzskom Nice.
Koniec rybolovu na morskom dne
„Sťažnosť na európskej úrovni je zdĺhavý proces, ale je to strategická páka na ukázanie rozsahu problému,“ povedala Marie Colombier z Environmental Justice Foundation. EÚ vyzýva členské štáty, aby do roku 2030 postupne ukončili rybolov na morskom dne vo všetkých chránených morských oblastiach.