Glasgowský pakt nezodpovedá vážnosti klimatickej krízy, zhodnotila Juríková z Greenpeace Slovensko

PROTEST: Za zníženie emisií do roku 2030
Zľava: Koordinátor klimatickej kampane Pavol Fábry a programová riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Glasgowský klimatický pakt nezodpovedá podľa riaditeľky Greenpeace Slovensko Kataríny Juríkovej vážnosti klimatickej krízy. Vo svojom komentári napísala, že ani eskalujúce následky klimatickej zmeny, nepriniesli ambiciózne záväzky, ktoré si klimatická kríza vyžaduje.

Ocenila však, že v pakte je zmienka o ukončení dotácií pre fosílne palivá a zabezpečenie spravodlivej transformácie.

Potrebné sú reálne činy

Juríková priblížila, že v dohode je popísaná potreba zníženia emisií do roku 2030, no aktualizované plány, ako to dosiahnuť, majú krajiny predstaviť budúci rok. Podotkla však, že na udržanie oteplenia pod 1.5 stupňa Celzia sú potrebné reálne činy.

Zároveň konštatovala, že aj explicitná zmienka o potrebe ukončenia využívania uhlia bola oslabená zmenou jediného slova. „Napriek tomu sa uhlie dostalo do finálneho textu COP-u po prvýkrát a aj to je signál, že éra fosílnych palív musí byť minulosťou,“ zhodnotila.

Výsledky COP26 sú sklamaním

Podľa Juríkovej je povinnosťou Slovenska implementovať zmysluplné klimatické opatrenia.

„Nie je totiž možné hovoriť o ambícii zabezpečiť čo najrýchlejšiu uhlíkovú neutralitu a zároveň podporovať fosílny plyn a plánovať novú plynovú infraštruktúru. Fosílny plyn nie je žiadne prechodové palivo, a ak to Slovensko myslí s klimatickými ambíciami vážne začne aj s jeho útlmom,“ vysvetlila. Potrebné sú totiž energetické systémy založené na obnoviteľných zdrojoch energie.

V závere komentára Juríková dodala, že sa napriek výsledkom COP26, ktoré ich sklamali sa nevzdajú.

„Ak sa nemôžeme spoľahnúť na našich politických lídrov a líderky, môžeme sa spoľahnúť na kolektívnu silu, ktorú máme, aby sme zaručili stabilnú klímu a jednoducho lepší svet,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína Juríková
Firmy a inštitúcie Greenpeace Slovensko