Hlas-SD podozrieva SPF z machinácií, podali podnet na vykonanie kontroly a žiadajú odvolanie Marosza (video)

NR SR: Porušenie zákona na pozemkovom fonde
Zľava: Ekonomický expert, člen politickej strany HLAS - sociálna demokracia Kamil Šaško, nezaradení poslanci parlamentu Richard Raši a Róbert Puci počas tlačového brífingu strany HLAS - sociálna demokracia v budove Národnej rady (NR) SR na tému: Porušenie zákona na Slovenskom pozemkovom fonde. Bratislava, 16. marec 2023. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 16. marca 14:34

Poslanec Róbert Puci (Hlas-SD) podal na Najvyššom kontrolnom úrade (NKÚ) podnet na vykonanie kontroly na Slovenskom pozemkovom fonde pre podozrenie z porušenia povinností pri správe majetku štátu.

Prepojenie s OĽaNO

Ako opozičná strana informuje v tlačovej správe, má podozrenie z klientelizmu, rodinkárstva a protežovaní ľudí prepojených s hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Generálny riaditeľ, vyštudovaný katechét a bývalý poslanec OĽaNO Ján Marosz preukazuje mimoriadnu kreativitu pri najímaní skrachovaných politrukov OĽaNO, ktorí nedisponujú žiadnymi odbornosťami v oblasti pozemkového práva,“ tvrdí Puci.

Zároveň im podľa neho platí výrazne vyššie mzdy ako samotným zamestnancom a odmieta dodať informácie poslaneckému prieskumu.

Odmietnutie zverejnenia mien

Generálny riaditeľ má na SPF zamestnávať desiatky dohodárov, ich mená pritom odmieta zverejniť. Podľa medializovaných informácií sú medzi nimi napríklad bývalý poslanec OĽaNO Miroslav Sopko s manželkou, či cukrár Ján Berceli, ktorý za OĽaNO kandidoval do parlamentu z 95. miesta.

„Od prepuknutia tohto škandálu sa nám ozýva čoraz viac zástupcov samospráv, občanov i poľnohospodárov, ktorí poukazujú na nekalé konanie nominantov hnutia Igora Matoviča v tejto inštitúcii,“ tvrdí Puci.

Odvolanie riaditeľa SPF

Opozičná strana preto žiada dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera, aby bezodkladne požiadal svojho podriadeného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana o odvolanie súčasného generálneho riaditeľa SPF.

„Šikana, bossing a nehospodárne nakladanie s peniazmi daňových poplatníkov nemôžu byť ignorované ani poverenou vládou,“ odkázal dočasne poverenému premiérovi Puci.

Poškodzovanie dobrého mena

Samotný Slovenský pozemkový fond reagoval, že zverejnené výhrady, obvinenia a osočovania, ktoré sa objavili v médiách, poškodzujú dobré meno fondu, urážajú súčasných zamestnancov a vedome šíria nepravdy.

„SPF sa však nedá odradiť, aj naďalej sa sústredí na plnenie toho, čo je jeho skutočným poslaním, pomôcť ľuďom vybaviť ich žiadosti a dobre spravovať poľnohospodársku pôdu,“ uviedol fond.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJán BerceliMiroslav SopkoRóbert PuciSamuel Vlčan
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNKÚ Najvyšší kontrolný úradOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSPF Slovenský pozemkový fond