Hlohovec nebol informovaný o pláne likvidovať uhynuté zvieratá na skládke Vlčie hory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kravy
Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Mesto Hlohovec nebolo vopred informované o zámere využiť skládku Vlčie hory na likvidáciu usmrtených zvierat z lokality, kde bol potvrdený výskyt slintačky a krívačky. O týchto úvahách sa podľa referentky pre komunikáciu Mestského úradu v Hlohovci Miroslavy Hankoščákovej dozvedelo až z mediálnych výstupov na sociálnych sieťach.

„Primátor Hlohovca Ivan Baranovič konzultoval túto problematiku s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom. Minister informoval vedenie mesta, že v rámci Slovenska sa hľadajú alternatívne riešenia na likvidáciu uhynutých zvierat infikovaných slintačkou a krívačkou (SLAK). Podľa aktuálnych informácií Ústredného krízového štábu sú kapacity na likvidáciu uhynutých zvierat v blízkosti postihnutých lokalít dostatočné,“ informovala agentúru SITA Miroslava Hankoščáková.

Mesto Hlohovec podľa nej odmieta akékoľvek dohady o svojej súčinnosti v tejto záležitosti a ubezpečuje verejnosť, že podnikne všetky potrebné kroky na ochranu zdravia obyvateľov a životného prostredia v regióne.

Poslanec Progresívneho Slovenska Michal Sabo vo štvrtok informoval, že krízový štáb pre ochorenie slintačky a krívačky prikázal rozpracovať možnosť umiestňovať usmrtené zvieratá na skládke odpadu Vlčie hory pri Hlohovci.

„Už desaťročie je známa tým, že sú tam silné priesaky do podzemných vôd i okolitej pôdy. Pridať ďalší nebezpečný materiál do koktejlu je naozaj otrasný nápad. A fakt, že dotknuté samosprávy o zámere umiestňovať mŕtve zvieratá v okolí neboli korektne informované, považujem za absolútne zlyhanie tejto vlády,“ kritizoval zámer Sabo.

Skládka Vlčie hory pri Hlohovci patrí už roky medzi najväčšie environmentálne záťaže na Slovensku. Na skládke je viac ako 200 tisíc metrov kubických odpadu, vrátane niekoľkých tisícok metrov kubických nebezpečného odpadu.

Skládkou sa zaoberala polícia, prokuratúra, ale aj organizácia Greenpeace. Vážne nedostatky v prevádzke skládky zistila aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. Od roku 2016 už odpady na skládku nepribúdajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe: Ivan BaranovičMichal Sabo
Firmy a inštitúcie: Progresívne Slovensko (PS)Ústredný krízový štáb SR