Horská služba zaznamenala v tomto roku zatiaľ rekordný počet úmrtí

Vysoké Tatry
Vysoké Tatry. Foto: ilustračné, pixabay.com

Horská záchranná služba (HZS) zaznamenala pri súčasnej návštevnosti hôr, od začiatku januára tohto roka do 11. augusta už 30 smrteľných nehôd v horách. Tento počet smrteľných nehôd za uvedené obdobie je najvyšší za posledných desať rokov. Informuje o tom v tlačovej správe Ministerstvo vnútra SR (MV SR).

Najviac návštevníkov zaznamenali Rysy

Vysokohorským prostredím vo Vysokých Tatrách prešlo v auguste tohto roka podľa rezortu vnútra počas jedného dňa 23 287 turistov, pričom prvenstvo si už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 188 turistov, nasleduje Kriváň, na ktorý mierilo 566 návštevníkov.

Najnavštevovanejším miestom bol Hrebienok. Horskí záchranári zasahujú v teréne denne, a evidujú alarmujúci počet smrteľných nehôd na horách.

Zahynulo najviac Slovákov

Priemerný vek zosnulých osôb v tomto roku je 45,7 roka. Takmer polovicu nehôd predstavujú tragické úmrtia po páde z výšky. V najväčšom počte, a to v 13 prípadoch, zahynuli Slováci.

Apelujeme na návštevníkov horských oblastí, aby nepodceňovali podmienky v horách, aby svoju trasu dôkladne plánovali a aby dodržiavali odporúčania a pokyny HZS. Majte na pamäti, že túra sa nekončí na vrchole, ale až po bezpečnom návrate domov,“ zdôraznil šéf HZS Marek Biskupič.

Užitočná aplikácia HZS

V prípade úrazu alebo v núdzovej situácii, s ktorou si turisti nebudú dať vedieť rady, môžu kontaktovať NON STOP dispečing HZS 18300. Veľmi užitočnou pre každého návštevníka vysokohorskej oblasti je Aplikácia HZS.

Horskí záchranári odporúčajú si ju stiahnuť do mobilu, pretože obsahuje viacero užitočných funkcií, okrem iného najmä to, že s prichádzajúcim hovorom operátori Operačného strediska tiesňového volania HZS automaticky vidia, kde sa človek nachádza, čo umožňuje rýchlu lokalizáciu volajúceho.

Aby sa aj z malého úrazu nestal veľký finančný problém, HZS odporúča uzatvoriť poistenie, ktoré finančne pokryje náklady spojené so záchrannou a pátracou činnosťou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná službaMinisterstvo vnútra