Hraboš spôsobuje na Slovensku miliónové škody, výskumníci chcú znížiť jeho obrovskú populáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
V minulosti farmári zaznamenávali škody po hrabošoch najmä po letných mesiacoch, v poslednom období sa ich však nemôžu zbaviť ani v zime.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Výskumníci Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre pod vedením profesora Ivana Baláža pripravili projekt, ktorým chcú zintenzívniť monitoring hraboša a prispieť tak k zníženiu jeho obrovskej populácie. Projekt podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) v konečnom dôsledku pomôže aj samotnej prírode, keďže poľnohospodári nebudú musieť bojovať s extrémne premnoženým škodcom chemickými prípravkami. Pokiaľ dostanú nitrianski odborníci na projekt zelenú, fungovať začne od 1. júla 2020. Informovala o tom v stredu hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Miliónové škody

Mimoriadne premnožený hraboš poľný len v tomto roku spôsobil škody na poľnohospodárskych plodinách za viac ako 11 miliónov eur na výmere 54 tisíc hektárov. Taký je výsledok veľkého, celoslovenského monitoringu škôd, ktorý na jeseň urobila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

Tento rok nie je pritom podľa SPPK prvým, kedy poľnohospodári počítajú straty na úrode spôsobené hrabošmi. Kalamita bola aj v roku 2014, vtedy hraboš spôsobil škody najmä na území Trnavského kraja.

Od roku 2015 preto Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Trnave robí práve v spolupráci s Katedrou ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre cielený monitoring hraboša poľného.

Plošný monitoring

Obrovské škody na poliach a finančná náročnosť monitoringu inšpirovali v tomto období nitrianskych výskumníkov k vypracovaniu projektu „Inovatívny systém prevencie rizík v agrárnej krajine“, ktorým už po tretíkrát reagujú na výzvu Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Jeho autori dúfajú, že členovia Rady pre pôdohospodárske vedy podporia systémové riešenie hraboša poľného a ich projekt schvália.

Projekt rieši riziká v poľnohospodárskej krajine – hraboša poľného a eróziu pôdy. Cieľom je vytvorenie inovatívneho systému prevencie rizík v krajine použitím metód fotogrametrie a diaľkového prieskumu Zeme. Odborníci práve vďaka projektu budú môcť presnejšie určiť, ako sa vyvíja populácia hraboša v konkrétnych slovenských regiónoch, kde sú hlavné ohniská jeho výskytu a aké sú účinné spôsoby ochrany plodín, či biologické alebo chemické,“ uviedol riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Jozef Šumichrast.

Miliónové škody v prírode tak podľa SPPK jednoznačne potvrdzujú, že hraboš poľný potrebuje systematický plošný monitoring, čo je práve v čase meniacich sa klimatických podmienok aj na našom území obzvlášť podstatné a žiaduce.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora