Hrežík konal na môj podnet, hovorí Mičovský a dodáva, že tlačovú správu videl a vopred schválil

AGRO: Výzva poľnohospodárom k osevným plánom
Ján Mičovský. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr.

Hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) Daniel Hrežík pri uverejnení stanoviska agrorezortu k potravinovému semaforu nepochybil a pracoval na podnet ministra pôdohospodárstva Jána Mičovského.

„Tlačová správa MPRV o potravinovom semafore bola pripravená na základe môjho vlastného podnetu a rovnako tak aj mnou osobne schválená a vydaná 13. novembra 2020. V procese vydania tlačovej správy a stanoviska rezortu k zlyhaniu nášho hovorcu neprišlo. Daniel Hrežík vykonal pokyny svojich nariadených tak, ako od neho bolo požadované,“ konštatoval v nedeľu pre agentúru SITA Ján Mičovský.

Ide len o prvý návrh

Ako sa podľa MPRV ukázalo, tlačová správa agrorezortu mala zmysel, keďže nedorozumenie okolo tvorby registra potravín – „potravinového semafora“, malo základy založené v rozdielnom vnímaní problematiky, či už z hľadiska potravinového práva alebo poskytovania informácií spotrebiteľom.

„Sme však radi, že sa pán poslanec Linhart priklonil k nášmu riešeniu a prijal naše argumenty. Aktuálne 6 prezentovaných kritérií, ktoré bude bližšie špecifikovať všeobecne záväzný predpis, má výpovednú hodnotu pre spotrebiteľa, budú v súlade s platnou legislatívou a hlavne s predpokladom pre správne rozhodnutie spotrebiteľa pri výbere potravín. Medzi šesť navrhovaných kritérií pre potravinový register patrí: cieľová/osobitná skupina spotrebiteľov; stupeň a spôsob spracovania; zloženie potraviny; kvalita a politika kvality; produkčný systém a pôvod a certifikačné systémy a štandardy bezpečnosti. Ide však o prvý návrh, ktorý bude predmetom ďalších krokov,“ doplnil Mičovský.

Zmeny sú v súlade s predstavami ministerstva

Zmena novely zákona o potravinách týkajúca sa vytvorenia registra potravín v podobe, ako bola tento týždeň v prvom čítaní schválená poslancami v Národnej rade SR, spĺňa podľa Mičovského predstavy MPRV SR.

„Ďalšie podrobnosti, spôsob vedenia registra, ako aj potrebnú špecifikáciu finálnych kritérií, stanoví všeobecne záväzný právny predpis,“ uzavrel Mičovský.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Daniel HrežíkJán MičovskýPatrick Linhart
    Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR