Hrušovský lepník je len jeden, uznala Európska komisia a koláču z Hontu udelila chránené zemepisné označenie

Hrušovský lepník
Hrušovský lepník. Foto: www.facebook.com

Európska komisia schválila nové chránené zemepisné označenie (CHZO) zo Slovenska pre koláč Hrušovský lepník.

Zemepisná oblasť zahŕňa obec Hrušov, ktorá sa nachádza v Banskobystrickom kraji vo Veľkokrtíšskom okrese v regióne Hont.

Na slano alebo na sladko

Nové chránené označenie Hrušovského lepníku sa pridá do zoznamu 1 588 už chránených poľnohospodárskych produktov.

Okrúhly alebo polmesiacový koláč s priemerom 25 až 35 centimetrov sa pripravuje z kysnutého cesta z chleba a zemiakov, plnený alebo obložený a pečený v kamennej peci.

Koláč sa pripravuje na slano, plnený cesnakom alebo kyslou kapustou, alebo na sladko, plnený lekvárom alebo poliaty zmesou tvarohu a zemiakov. Cesto aj plnka sa pripravujú výlučne ručne.

Tristoročná tradícia

„Názov výrobku Hrušovský lepník je odvodený od názvu obce Hrušov, ktorý je historicky spojený s pečením lepníkov. Druhú časť názvu lepník tvorí názov, ktorý sa používa v miestnom dialekte na označovanie druhu okrúhleho koláča pečeného v kamennej peci. Uvedený názov sa v tejto oblasti začal používať v prvej polovici 18. storočia a používa sa dodnes,“ uvádza sa v žiadosti o zápis do registra.

O dobrej povesti a 300-ročnej tradícii výrobku Hrušovský lepník svedčí udelenie certifikátu na používanie značky Regionálny produkt Hont z roku 2014 ako jedinečnému výrobku v regióne, ktorý využíva tradičné postupy s vysokým podielom ručnej práce.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia